HomeŚwiat

Korea Północna izoluje się od świata zewnętrznego

Korea Północna izoluje się od świata zewnętrznego

Coraz bardziej napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Dziś Korea Północna po raz kolejny wystrzeliła pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Pjongjang anulował też wszystkie dotychczasowe porozumienia dotyczące współpracy z Południem.

Korea Północna całkowicie zawiesiła współpracę gospodarczą. Poinformowano też o upłynnieniu aktywów pochodzących z tych projektów. Po wystrzeleniu przez Koreę Północną rakiety władze w Seulu podjęły decyzję o zawieszeniu współpracy w ramach wspólnego parku technologicznego w Kaesong, który dla Pjongjangu był źródłem dewiz. Teraz komunistyczna Północ zamierza sprzedać majątek należący do firm z Korei Południowej, które zainwestowały w projekty współpracy gospodarczej.
We wtorek Korea Południowa przyjęła własne sankcje wobec Korei Północnej. Kompleks w Kaesong zamknięto 10 lutego. Pjongjang ogłosił, że teren ten został uznany za strefę wojskową. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim staje się coraz bardziej napięta po próbach rakietowych i atomowych Korei Północnej.

IAR/ Tomasz Sajewicz / Pekin /zr

COMMENTS