HomeŚwiat

Korea Pn: Egzekucja doradcy Kim Dzong Una

Korea Pn: Egzekucja doradcy Kim Dzong Una

W Korei Północnej stracono jednego z doradców przywódcy Kim Dzong Una – podał jeden z południowokoreańskich dzienników. Kim Hyok Chol nadzorował przygotowania do zakończonego fiaskiem szczytu z Donaldem Trumpem w wietnamskim Hanoi pod koniec lutego. Władze Stanów Zjednoczonych weryfikują te doniesienia.

Kim Hyok Chol nie tylko przygotowywał szczyt w Hanoi, ale też podróżował tam pociągiem z Kim Dzong Unem. Jak podaje południowokoreański dziennik Chosun Ibo, został rozstrzelany w marcu przez pluton egzekucyjny za “zdradę naczelnego wodza”, wraz z czterema urzędnikami ministerstwa spraw zagranicznych, których nazwisk nie podano. Według dziennika, w ramach konsekwencji po nieudanym szczycie tłumaczka przywódcy została zesłana do kolonii karnej za to, że nie zdążyła przetłumaczyć propozycji Korei Północnej po odejściu Donalda Trumpa od stołu rokowań.
Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo podczas wizyty w Berlinie poinformował, że Waszyngton będzie weryfikował doniesienia z Korei Północnej.
Spotkanie Kim Dzong Una i Donalda Trumpa w Hanoi zakończyło się bez porozumienia. Chodziło o zniesienie amerykańskich sankcji w zamian za wycofanie się Korei Północnej z programu nuklearnego.

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/AFP/Reuters/to/wk

COMMENTS