Kopcińska: Założenia “daniny solidarnościowej” poznamy do 15 maja

Kopcińska: Założenia “daniny solidarnościowej” poznamy do 15 maja

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że do 15 maja rząd Mateusza Morawieckiego przedstawi założenia tzw. “daniny solidarnościowej”.

Zaproponowane przez premiera pod koniec kwietnia rozwiązanie zakłada obłożenie około 0,5 procenta najbogatszych osób dodatkowym podatkiem. Z wpływów miałby powstać Fundusz Pomocowy dla osób niepełnosprawnych.

Joanna Kopcińska powiedziała Polskiemu Radiu, że premier dotrzyma obietnicy i do najbliższego wtorku rząd przedstawi założenia tej daniny.

Propozycja utworzenia funduszu pomocowego dla osób niepełnosprawnych to jeden z przyjętych przez rząd sposobów wyjścia naprzeciw postulatom protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów dorosłych dzieci niepełnosprawnych. Ich protest trwa w Sejmie od 18 kwietnia.

Realizując postulaty, rząd przygotował także dwie ustawy. Obie wczoraj przyjął Sejm.

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej zrównuje wysokość renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu niezdolności do pracy. Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie. Przepisy mają wejść w życie od 1 września, z wyrównaniem od przyszłego miesiąca.

Sejm uchwalił w środę również ustawę wprowadzającą szczególne rozwiązania dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Pakiet udogodnień takich jak nielimitowany dostęp do rehabilitacji, świadczeń opieki zdrowotnej w specjalnym trybie oraz zniesienie limitów na wyroby medyczne ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną około 520 złotych miesięcznie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/jl & wcześn./jl/to/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0