HomeWarmińsko-Mazurskie

Konwencja PiS w Bydgoszczy: Obietnice odbudowy przemysłu chemicznego

Konwencja PiS w Bydgoszczy: Obietnice odbudowy przemysłu chemicznego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas konwencji wyborczej w Bydgoszczy zapowiedzieli, między innymi, odbudowę polskiego przemysłu chemicznego i rozbudowę infrastruktury w województwie warmińsko-mazurskim. Głos zabrali premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. 
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd doprowadzi do odrodzenia polskiego przemysłu chemicznego. Premier wskazywał, że firma “Zachem” jest przykładem wyprzedaży polskiego majątku w latach 2007-2015. Mateusz Morawiecki, mówiąc o niszczeniu przemysłu, wskazał bydgoskie Zakłady Chemiczne, które w 2012 roku zakupiła niemiecka firma BASF. Premier przypomniał, że trzy miesiące temu Orlen ogłosił program odrodzenia polskiej chemii.
Szef rządu powiedział, że PiS spełnia obietnice wyborcze. “Pokazujemy, że w obszarach, które wymagały gigantycznego wysiłku i w tym, co obiecujemy, idziemy w kierunku realizacji i zmieniamy Polskę” – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał o zrealizowanych programach społecznych: 500+, 300+, wyprawce szkolnej i wydatkach zbrojeniowych, które w przyszłym roku wyniosą 45 miliardów złotych.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że wybory samorządowe będą czasem wyboru pomiędzy dwoma rodzajami polityki: jeden utrwala pozycję elit, a drugi służy interesom wspólnoty. Jarosław Kaczyński podkreślił, że tyko jego partia konsekwentnie prowadzi czynną politykę służącą Polakom. “Jest trwała, jeżeli chodzi o swoje idee, jest patriotyczna we wszystkich wymiarach, jest za czynną polityką społeczną, czynną polityką gospodarczą, docenia rolę państwa, ale jednocześnie docenia rolę wolności” – powiedział prezes PiS. Skrytykował on politykę liberalną, która, jego zdaniem, nie służy społeczeństwu, tylko elitom. Jak powiedział, polityka taka zakłada, że rynek działa sam, a państwo nie powinno interweniować. W polityce międzynarodowej prowadzi, zdaniem prezesa PiS, do gotowości podporządkowania innym państwom. “Polska oczywiście chce być w Unii Europejskiej, Polska chce mieć jak najlepsze stosunki z sąsiadami, ale to nie może oznaczać gotowości do podporządkowywania się, do uznania zależnego statusu naszego kraju” – powiedział Jarosław Kaczyński.
Na konwencji w Bydgoszczy przemawiał także kandydat na prezydenta Bydgoszczy – poseł PiS Tomasz Latos. Zadeklarował, że jeśli wygra wybory to rozpocznie współpracę z portami Trójmiejskimi. Zapewnił również, że w mieście powstanie port multimodalny. Tomasz Latos doprecyzował, że wspomniany port multimodalny miałby powstać na obrzeżach miasta.
Kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy wśród swoich postulatów wymienił też między innymi rewitalizację nabrzeża Wisły i Brdy, które przepływają przez miasto, a także przyspieszenie inwestycji drogowych związanych z trasą S5 oraz S10.
Po konwencji premier pojechał do Torunia, gdzie spotkał się z jego mieszkańcami. Mateusz Morawiecki zadeklarował, że pomoże Toruniowi wygospodarować tereny na inwestycje, a także zrewitalizować zabytkową cześć miasta. Mateusz Morawiecki określił Toruń jako “perłę” architektury, kultury, polskiej tradycji i historii.
“Walczymy o Rzeczpospolitą naszych marzeń, o to, aby była ona dumna i szczęśliwa” – podkreślił premier. Dodał, że postawienie kandydatów PiS w nadchodzących wyborach samorządowych jest najlepszym wyborem dla Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/kj

COMMENTS