Konwencja PiS: Premier zapowiada nowe udogodnienia dla rodzin, przedsiębiorców, seniorów, uczniów i kierowców

Konwencja PiS: Premier zapowiada nowe udogodnienia dla rodzin, przedsiębiorców, seniorów, uczniów i kierowców

Premier zapowiedział udogodnienia dla rodzin, przedsiębiorców, seniorów, uczniów i kierowców. Przemówienie Mateusza Morawieckiego było centralnym punktem zakończonej już konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Wystąpili również prezes Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło oraz przedstawiciele ugrupowań koalicyjnych Zjednoczonej Prawicy. 
Przedsiębiorcom szef rządu obiecał zmniejszenie składki ZUS dla małych przedsiębiorców oraz obniżkę CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 procent.
Dla uczniów ma być przeznaczony program “wyprawka”. Zakłada on, że dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia, przeznaczone ma być jednorazowo 300 złotych przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ta wypłata ma być bezwarunkowa.
Premier zapowiedział również program dla seniorów – dostępność plus. W najbliższych latach rządzący zagwarantują 23 miliardy złotych na poprawę warunków ich życia. Chodzi między innymi o budowę wind w niskich, kilkupiętrowych budynkach. Szef rządu obiecał również minimalną emeryturę dla kobiet w wieku emerytalnym, które nie mają wypracowanej emerytury, a mają co najmniej czworo dzieci.
Mateusz Morawiecki zapowiedział również budowę dróg lokalnych. Jesienią ma zostać powołany fundusz w wysokości co najmniej 5 miliardów złotych. Będzie przeznaczony na naprawę i budowę dróg gminnych i powiatowych.
Kolejne zobowiązanie dotyczy Mieszkania Plus. Według zapowiedzi premiera, w przyszłym roku w budowie ma być 100 tysięcy mieszkań z tego programu.
Szef rządu zobowiązał się również do opodatkowania wielkich galerii handlowych i biurowców. Zaznaczył, że zgodziła się na to Komisja Europejska. Poinformował także, że od 2 maja przez cały rok jubileuszu 100-lecia niepodległości na urzędach państwowych będą wisieć polskie flagi.
Zapowiedzi premiera uzupełniła wicepremier Beata Szydło. Do obietnic dodała “premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka” – to między innymi dodatkowe bezpłatne urlopy wychowawcze, a także gwarancje miejsc w żłobkach i przedszkolach. Wicepremier zapowiedziała też udogodnienia dla studentek, które są matkami. Będą to rozwiązania dotyczące organizacji studiów, urlopów dziekańskich i programów stypendialnych.
Konwencję w Warszawie otworzył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nawiązując do rządów swojej partii podkreślał, że w życiu politycznym nic nie jest dane na długo, ani tym bardziej na zawsze. “Trzeba nieustannie pracować, nieustannie rozmawiać” – mówił, tym bardziej, że PiS-owi “zdarzyły się potknięcia”, które przełożyły się na spadki poparcia. Jarosław Kaczyński mówił, że PiS może przegrać z samym sobą. Dlatego – jak zaznaczył – potrzebny jest rozpoczynany w ten weekend przez polityków PiS objazd około 600-700 punktów we wszystkich powiatach. Będą wśród nich małe miasta oraz wsie.
W przemówieniu kończącym obrady Jarosław Kaczyński podziękował budowniczym pomników smoleńskich – członkom Komitetu Budowy, darczyńców, którzy ufundowali monument, oraz klubom Gazety Polskiej. Odsłonięcie pomnika swojego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nazwał “wielką, wzruszającą chwilą”.
W imieniu pozostałych ugrupowań wystąpili liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski – minister nauki Jarosław Gowin oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Wicepremier Gowin mówił o konieczności “przemyślenia na nowo Polski od strony ustrojowej”. Zapowiedział, że Porozumienie wkrótce przedstawi swoje deklaracje w sprawie zmian w Konstytucji. Zapowiedział też uchwałę rządu o tym, by przy uchwalaniu nowego prawa czy obciążenia podatkowego jednocześnie następowała likwidacja co najmniej jednego przepisu o podobnej ważności. Minister zapowiedział, że w przyszłym roku na polską naukę trafi dodatkowo 700 milionów złotych z budżetu, i 3 miliardy z obligacji wyemitowanych przez rząd. W tym roku dodatkowe 200 milionów ma być przeznaczone na badania naukowe – między innymi dotyczące kontroli czipów zainstalowanych w telefonach komórkowych czy samochodach, zawierających nasze dane osobowe. “Odzyskamy nad tym kontrolę” – zapowiedział wicepremier Gowin. Wyraził też nadzieję, że w nowej konstytucji znajdzie się koncepcja jego ugrupowania dotyczącą głosowania rodzinnego. Chodzi o to, by rodzic w wyborach mógł głosować także za swoje dzieci.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi projekt zmian w kodeksie karnym. Jak tłumaczył, chodzi o to, że przestępcy mają się bać, a zwykli ludzie powinni czuć się bezpiecznie i mieć wsparcie państwa.
Zbigniew Ziobro powiedział, że zmiany będą opierać się na 4 filarach. Pierwszy dotyczy najcięższej przestępczości – działań wymierzonych w życie, zdrowie i wolność. “Państwo musi uderzyć całym repertuarem środków, które ma do swojej dyspozycji i my takie środki chcemy przygotować” – mówił minister.
Drugi filar będzie dotyczyć drobnych, ale uciążliwych przestępstw, trzeci przestępstw gospodarczych, a czwarty – zmniejszenia wymiaru kary sprawcom drobnym, “którzy nie są zdemoralizowani”
Konwencję PiS prowadził europoseł Tomasz Poręba.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/to/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0