HomeŚwiat

Kontrole na granicy Austrii i Węgier

Kontrole na granicy Austrii i Węgier

Wiedeń przywraca tymczasowe kontrole na granicy austriacko-węgierskiej. Osoby przyjeżdżające do Austrii będą sprawdzać policjanci wspólnie z wojskiem.
Kontrole będą prowadzić funkcjonariusze z Burgenlandu wraz z oddelegowanymi tam żołnierzami. Pilnować będą jednak przejść granicznych jedynie w czterech okręgach: Neusiedl am See, Eisenstadt, Mattersburg i Oberpullendorf. Dopiero jeśli zajdzie taka potrzeba, mundurowi obsadzą pozostałe przejścia.
Decyzja o przywróceniu kontroli na granicy z Węgrami wynika z obaw austriackiego rządu, który uważa, że właśnie teraz, na wiosnę, należy spodziewać się kolejnej fali imigracyjnej. Z kolei policja tłumaczy, że tymczasowe kontrole mają na celu uniemożliwienie przemytu ludzi i samowolnego przekraczania granicy.
Wszyscy, którzy będą chcieli dostać się do Austrii z terytorium Węgier, będą musieli się wylegitymować ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Wprowadzenie kontroli to kolejny etap zaostrzania przez Wiedeń polityki imigracyjnej. Rząd planuje również postawienie płotu, który w kilku miejscach oddzieli Austrię od Węgier.
1 czerwca rozpoczną się kontrole na granicy z Włochami, gdzie już trwa budowa ogrodzenia i punktów kontrolnych w przełęczy Brenner.
IAR/Tomasz Dawid Jędruchów/Praga/em/ mitro/dyd

COMMENTS