HomeŚwiat

Konsystorz w maseczkach, papież mianował 13 kardynałów

Konsystorz w maseczkach, papież mianował 13 kardynałów

W nadzwyczajnych okolicznościach pandemii i w reżimie sanitarnym w sobotę w Watykanie odbył się konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka. Mianował on 13 nowych kardynałów. Członkowie Kolegium Kardynalskiego i pozostali obecni mieli maseczki.

 

Podczas konsystorza w bazylice Świętego Piotra papież przestrzegał przed wykorzystywaniem Boga, aby “promować samych siebie” oraz przed “zepsuciem” w życiu kapłańskim.

 

Biret i pierścień kardynalski otrzymali od Franciszka zdejmując na chwilę maseczki: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Paolo Lojudice, przeor klasztoru franciszkanów w Asyżu Mauro Gambetti, sekretarz synodu biskupów Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, arcybiskup Celestino Aos Braco z Chile.

 

Ponadto godność kardynała otrzymali dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w następnym konklawe; to Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku, były wieloletni watykański dyplomata Silvano Tomasi, kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa i proboszcz Enrico Feroci z Rzymu.

 

Nowi kardynałowie przyrzekli uroczyście wierność i posłuszeństwo papieżowi Franciszkowi i jego następcom.

 

Z powodu pandemii nie przybyli dwaj kardynałowie – nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i Jose F. Advincula z Filipin.

 

Także oni zostali mianowani kardynałami, a w przyszłości reprezentant papieża przekaże im znaki godności kardynalskiej.

 

W homilii Franciszek powiedział, że konsystorz i mianowanie nowych kardynałów jest „wskazaniem szlaku” dla idących wraz z Jezusem.„On jest siłą i sensem naszego życia i naszej posługi” – dodał.

 

Papież przestrzegał przed wyborem innej drogi i „wykorzystywaniem Pana, aby promować samych siebie”.

 

„Drodzy bracia, wszyscy kochamy Jezusa, wszyscy chcemy za nim iść, ale musimy być zawsze czujni, aby trwać na Jego drodze” – mówił papież zwracając się do nowych kardynałów.

 

Podkreślił: „Możemy bowiem naszymi stopami, naszymi ciałami być z nim, ale nasze serce może być daleko i prowadzić nas na manowce”.

 

“Pomyślmy – dodał – o tylu rodzajach zepsucia w życiu kapłańskim”.

 

“Purpura szat kardynalskich, która jest kolorem krwi, może stać się dla ducha świata kolorem wybitnego wyróżnienia” – stwierdził.

 

Ale najważniejsze, wskazał Franciszek, jest nawrócenie; „zejść z bezdroży, aby wejść na drogę Boga”. „Niech tą łaską obdarza nas Duch Święty dziś i zawsze” – powiedział papież.

 

W związku z pandemią do Watykanu nie przybyli na konsystorz niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego z wielu krajów świata. W internecie oglądali transmisję z bazyliki.

 

Obecne tam było bardzo ograniczone grono duchownych i świeckich; łącznie około stu osób, wielokrotnie mniej niż przy takich okazjach.

 

W niedzielę rano papież odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę z nowymi kardynałami.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

COMMENTS