HomeNew York

Konkurs Fotograficzno-Filmowy I LIVE BY THE SEA 2019 rozstrzygnięty

Konkurs Fotograficzno-Filmowy I LIVE BY THE SEA 2019 rozstrzygnięty

“Niezależnie od tego, jak daleko od morza żyjemy, obok plaży czy daleko w górach, wywieramy na nie wielki wpływ. I to od nas zależy, czy stworzymy pozytywny związek z morzem, czy mamy na nie wpływ negatywny.”
W tegorocznej, trzeciej już edycji międzynarodowego konkursu “I LIVE BY THE SEA” wzięło udział 168 uczestników z różnych zakątków świata, w tym z Polski, Rumunii, Filipin, Portugalii i Stanów Zjednoczonych. I po raz kolejny, wśród laureatów tej prestiżowej rywalizacji znaleźli się uczniowie polskich szkół dokształcających z południowego Brooklynu.
Celem konkursu I LIVE BY THE SEA (pol. “Mieszkam nad Morzem”)  jest dzielenie się wiedzą na temat ochrony środowiska morskiego, w tym problemami związanymi z nadmierną eksploatacją akwenów morskich przez człowieka, a także z konsekwencjami jakie niosą za sobą zmiany klimatyczne. Według 13. osobowego Jury, spośród amerykańskich dzieci i młodzieży najlepiej zrobili to: Urszula Solarz z PSD przyParafii MB Częstochowskie j i Św. Kazimierza, która otrzymała dyplom w kategorii “Story”, za pomysłową historyjkę z morałem pt. “Artistic Balance” oraz dziesięciu młodych fotografów ze szkoły im. H. Sienkiewicza, członków klubu fotograficznego MAKRO, wyróżnionych w kategorii “Photography”. Są wśród nich: Adam Niebrzydowski, Joanna Niebrzydowska, Alan Koszelak, Claudia Plonski, Diana Skowronski, Natalia Chrapusta, Oskar Skowronski, Emilia Cywinska, Dominik Cywinski i Emily Cioczek.
Wyniki rywalizacji ogłoszono 2 maja 2019 r. w Lizbonie. W skład Jury weszli eksperci reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. Byli to: Colin Campbell językoznawca z Uniwersytetu w Reading, w Wielkiej Brytanii; Dennis Chamberlin zdobywca nagrody Pulitzera, fotoreporter i profesor dziennikarstwa na Iowa State University, Lucy Cox z Brytyjskiego Narodowego Centrum Oceanografii; Kajetan Deja, oceanograf z Instytutu Oceanologii PAN; Portugalczycy Tiago Garcia z EurOcean i Ana Noronha z Ciência Viva; Heike Lippert, niemiecki biolog z Uniwersytetu Rostock; Monika Matuszewska, specjalistka w dziedzinie produkcji filmowej; pedagog i tancerka Gibney Dance Company w Nowym Jorku Leal Zielinski, Martha Papathanassiou, promotorka nauk morskich z Grecji; Christine Santora z Uniwersytetu Stony Brook, a także profesor Tymon Zieliński  z Polski, z Instytutu Oceanologii PAN, ekspert ONZ w sprawach morskich oraz koordynatorka konkursu Izabela Kotyńska z Today We Have. Werdykt nie był łatwy. Wszyscy rywalizujący poradzili  sobie świetnie z artystycznymi a zarazem intelektualnymi wyzwaniami marynistycznej tematyki konkursu. Laureaci otrzymali atrakcyjne dyplomy.
Nagrodzone prace można podziwiać w stolicy Portugalii do 8 czerwca 2019 r., w czasie trwających tam Europejskich Dni Morza i Światowego Dnia Oceanów (ang. European Maritime Days and the World Oceans Day). Jak widać na załączonych zdjęciach nowatorska ekspozycja I LIVE BY THE SEA od pierwszego dnia cieszy zwiedzających. Wśród wyjątkowych gości komplementujących wystawę prac konkursowych znalazł się prezydent Portugalii, Marcelo Nuno Duarte Rebelo de Sousa oraz dyrektor generalny Komisji Europejskiej do spraw Rybołówstwa i Gospodarki Wodnej João Aguiar Machado. Lizbona, jako jedna z nielicznych europejskich stolic, mająca niemalże przez cały rok przepiękną pogodę, jest idealnym miejscem na świętowanie dni morza i oceanu, w tym na prezentację zwycięzców konkursu I LIVE BY THE SEA. Wszystkie prace dostępne są również na stronie konkursu:www.todaywehave.com/CONTEST.html.

COMMENTS