Koniec zakazu przyjmowania uchodźców z krajów “wysokiego ryzyka”

Koniec zakazu przyjmowania uchodźców z krajów “wysokiego ryzyka”

Stany Zjednoczone ponownie otwierają granice dla uchodźców z krajów “wysokiego ryzyka”. Jednocześnie wzmacniają ich weryfikację. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego opuiblikował specjalny komunikat w tej sprawie.
Tymczasowy zakaz wjazdu dla uchodźców do USA obowiązywał przez 90 dni. Był wprowadzony przez prezydenta Donalda Trumpa w październiku ubiegłego roku. Informując o jego zniesieniu amerykańska sekretarz ds. Bezpieczeństwa krajowego Kirstjen Nielsen zapowiedziała wprowadzenie nowych środów bezpieczeństwa dla wnioskodawców. Skrupulatniej ma być weryfikowana przeszłość osób, które starają się o status uchodźcy. Ma to zapobiec wykorzystywaniu programu przez terrorystów, przestępców oraz oszustów. Nowy system ma zostać wprowadzony do czerwca.
W październiku Donald Trump tymczasowo wstrzymał przyjmowanie uchodźców znosząc jednocześnie wcześniejsze, kontrowersyjne rozporządzenie, które całkowicie zakazywało wjazdu do Stanów Zjednoczonych osobom z krajów wysokiego ryzyka.
Obniżył też limit przyjmowanych uchodźców do 45 tysięcy rocznie. Ocenia się, że w tym roku USA nie przyjmą nawet połowy tej
liczby osób.
Choć władze nie opublikowały listy państw wysokiego ryzyka, eksperci wymieniają Egipt, Iran, Irak, Libię, Mali, Koreę Północną, Somalię, Sudan oraz Południowy Sudan, a także Syrię i Jemen.
IAR/Piotr Orłowski – Chicago/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0