"> Konfederacja uzyskała mandaty "kosztem PiS" - wiadomosci.com

Konfederacja uzyskała mandaty “kosztem PiS”

Konfederacja uzyskała mandaty “kosztem PiS”

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel powiedział, że jego ugrupowanie uzyskało w wyborach stabilną większość pozwalającą na utworzenie samodzielnego rządu.

W “Salonie politycznym Trójki” polityk zaznaczył, że Prawu i Sprawiedliwości udało się zachować większość w Sejmie mimo większej niż przed czterema laty liczby komitetów, które dostały się do parlamentu. “Gdybyśmy nie uzyskali tak dobrego wyniku – jeśli chodzi o procenty – nie mielibyśmy tej większości” – dodał Radosław Fogiel. Podkreślił, że PiS zdobyło taką samą liczbę mandatów jak cztery lata temu. Jego zdaniem, jest to ogromny postęp, ponieważ dodatkowy komitet, który przekroczył w tym roku próg wyborczy, brał udział w podziale mandatów “kosztem PiS”.

W wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,59 procent głosów i obejmie 235 mandatów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 procent i 134 mandatami. Podium zamyka lewica z wynikiem 12,56 procent; wprowadzi do Sejmu 49 posłów. Próg wyborczy przekroczyły też Polskie Stronnictwo Ludowe i Konfederacja. W sejmowych ławach zasiądzie odpowiednio 30 i 11 ich przedstawicieli. Jeden mandat przysługuje mniejszości niemieckiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR3/hm/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0