HomeNew York

Koncert VII Okręgu PSAA poświęcony Stanisławowi Moniuszce

Koncert VII Okręgu PSAA poświęcony Stanisławowi Moniuszce

Piękny koncert odbył się w sali Polish & Slavic Center na Greenpoincie. Koncert poprowadziła , Izabella Kobus-Salkin, której prezencja, dykcja oraz znajomość rzeczy połączona z delikatną anegdotą przy okazji prezentowania kolejnych utworów była dodatkową przyjemnością dla widzów. Pani Izabela przez ponad 20 lat była pierwszym mezzosopranem Teatru Wielkiego w Łodzi.
Koncert rozpoczęła minutą ciszy,dla uczenia zmarłych niedawno – Barbary Blyskal,oraz Yagi Chudy, nieodżałowanych wieloletnich, śpiewaczek pełniących przez całe lata funkcję prezesów Chórów “Jutrzenka” i “Aria”. Cześć ich Pamięci!
W utworach Moniuszki zapreentowało się:
1. Piec chórów– PSAA D -VII   to jest    “CHOPIN” #182 Passaic, NJ   , “JUTRZENKA” #226 South Brooklyn, NY
“ARIA” #303   Wallington, NJ      ,    “MARCELLA KOCHAŃSKA-SEMBRICH” #321 Phildelphia, PA   oraz “HEJNAL” #323   Brooklyn  NY
2. Zespól dziecięcy “Wianek”
3,Soliści Operowi– Justyna Giermola -sopran. oraz Dariusz Ocetek- baryton.
To był piękny blisko dwu godzinny koncert, piękne wykonana śpiewaków, dorosłych i dzieci z zespołu “Wianek”, które wniosły do koncertu trochę rozluźnienia i uśmiechu.
Nie obyło się bez aplauzu, a pięknie wykonane arie operowe, zapierały dech w piersi. Kiedy wiec, Justyna Giermola zaśpiewała arie z opry “Halka”,”Dzieciątko nam umiera”, to czuło się jakbyśmy byli w “środku wydarzenia” czy z kolei kiedy Darusz Ocetek zaprezentował arie “Skoluby” z opery “Straszny Dwor”, to można było się poczuć jak w domu – zamczysku Polskiej Tradycji. Wszystkie Chory starannie i pięknie wykonały swoje pieśni w chyba kochanym stylu Moniuskowzskim-Polskim i widać  to było po reakcji i skupieniu publiczności.      Koncert zwieńczył swoim występem Chór “Aria” ,pod dyrekcją pani Barbary Miluk Kolasy, chór ten wygrał tegoroczną edycję konkursu śpiewaczego VII Okręgu PSAA
Koncert zakończył się tradycyjnym dla Związku Śpiewaków ,finałem “Hymn Chórów Polonijnych”

 

COMMENTS