HomeKultura

Koncert “Rockolędy” w jednej z najstarszych świątyń Wilna

Koncert “Rockolędy” w jednej z najstarszych świątyń Wilna

W jednej z najstarszych wileńskich świątyń, we franciszkańskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, odbędzie się dziś i jutro koncert “Rockolędy”. Jego organizatorem jest Polska Fundacja Narodowa.

Marcin Kurpios z Polskiej Fundacji Narodowej podkreśla, że będzie to niezwykle interesujący projekt dla wilnian. “Rockolędy są znane w Warszawie. Są to kolędujące rodziny z dziećmi” – zaznacza. Jak mówi Polskiemu Radiu Wojciech Krypiak, członek “Rockolęd”, zespół tworzy grupa muzyków, których połączyła wspólna pasja interpretowania znanych utworów na inny sposób. “Kiedy spotkaliśmy się 10 lat temu, aby kolędować, okazało się, że każdy z nas wychował się w innych warunkach, dlatego wykonanie kolęd nabrało zupełnie innego kształtu” – wyjaśnia muzyk. Zespół liczy ponad pięćdziesiąt osób, z czego ponad połowę stanowią dzieci.

Na dzisiejszy i jutrzejszy koncert kolęd zostali zaproszeni m.in. Polacy z Litwy, którym w połowie grudnia Polska Fundacja Narodowa przekazała świąteczne dary w ramach akcji “Paczka na Kresy”, prowadzonej wspólnie z Fundacją “Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”. Jak zaznaczył Cezary Andrzej Jurkiewicz, członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, nie całą pomoc udało się wtedy przekazać. “Razem z nami do Wilna dojechało około 400 paczek, które nam zostały. Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie został obdarowany, to proszę przyjść na koncert. Będziemy mogli podzielić się tym co zebraliśmy przed świętami” – dodaje Jurkiewicz.

Dzisiejszy koncert “Rockolęd” rozpocznie się o godzinie 20.00 czasu lokalnego, a jutrzejszy odbędzie się o 18.00.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i klasztor franciszkanów w Wilnie powstał w pierwszej połowie piętnastego wieku. Pierwotnie został zbudowany w stylu gotyckim, później przebudowany w stylu barokowym. Zespół kościelno-klasztorny został zamknięty po 1945 roku i w czasach komunistycznych pełnił rozmaite funkcje. Służył m. in. za magazyn, co doprowadziło do jego znacznego zniszczenia. Od wielu lat trwają prace w celu przywrócenia dawnej świetności tego miejsca.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Kamil Zalewski, Wilno/mcm/dw

COMMENTS