-1.3 C
Chicago
wtorek, 2 marca, 2021

Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego

Popularne

Dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 20.00 rozpocznie się X Koncert Niepodległości. Tegoroczny, zatytułowany „Punkty Zwrotne” będzie poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Spektakl słowno-muzyczny przypomni najważniejsze wydarzenia z polskiej historii od czasów pierwszych Piastów, aż do współczesności. W programie zaplanowano w sumie 17 utworów i wątków narracyjnych. Większość to nowoczesne aranżacje dawnych tytułów, jak średniowieczna polska pieśń „Bogurodzica” z elementami muzyki rockowej, ale też kompozycje stworzone od podstaw, jak na przykład „4:48” – utwór instrumentalny inspirowany obroną Westerplatte we wrześniu 1939 roku.
Organizator Koncertu Niepodległości i prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej Jacek „Wiejski” Górski wyjaśnił, że utwory będą bardzo różnorodne. Na scenie zagra 50 artystów, w tym trzy chóry, a wydarzenie poprowadzi aktor Robert Czebotar.
Część koncertu będzie poświęcona sześciu głównym bohaterom i „ojcom niepodległości”: Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Wojciechowi Korfantemu i Wincentemu Witosowi.
Pierwszy Koncert Niepodległości zorganizowano w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do udziału w kolejnych zaproszono ponad 200 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.
Z jubileuszowym koncertem artyści wystąpią również na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz Australii.

IAR/Dawid Grygorcewicz/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane