Koncert laureatów Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Koncert laureatów Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

W Filharmonii Narodowej o 19.00 rozpoczął się koncert laureatów Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie, którego zwycięzcą został Tomasz Ritter. Drugie miejsce ex aequo zajęli Aleksandra Świgut i Japończyk Naruhiko Kawaguchi. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Książek. Otrzymał on też nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. 
Patronat narodowy nad konkursem objął prezydent Andrzej Duda, który w liście skierowanym do jego uczestników, a odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, napisał, że trudno wyobrazić sobie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości bez muzyki Chopina, która jest jedną z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych wyrazów polskości. “To ona pozwoliła nam zachować tożsamość i pamięć, budziła tęsknotę za wolnością i podnosiła na duchu w chwilach zwątpienia. Chopin był też jednym z tych wielkich kompozytorów, którzy nadawali nowy kształt europejskiej wrażliwości wprowadzając do niej styl narodowy, za
korzeniony w ojczystej kulturze i tradycji. Pod tym względem jego twórczośc pozostaje wciąż aktualna jako część wielkiego dziedzictwa Europy będącej wspólnotą narodów” – napisał prezydent Andrzej Duda.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zwrócił natomiast uwagę, że Fryderyk Chopin inspiracje czerpał przede wszystkim z polskiej kultury, jej wielobarwności i bogactwa. “Niepowtarzalny rys dzisiejszemu koncertowi nadaje niekwestionowana wartość autentyku. Muzyka, która zachwyca nasze zmysły, zagrana zostanie bowiem na oryginalnych instrumentach z epoki. Ta głęboka autentyczność pozwala nam przeniieść się w sonosferę bliską kompozytorowi, by lepiej zrozumieć jego dzieła i bliżej obcować z pięknem w nich zawartym” – powiedział Piotr Gliński.
Wszystkie przesłuchania konkursowe i koncerty finałowe są dostępne na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Można tam także wysłuchać koncertu laureatów. Obszerne komentarze na temat występów pianistów również w studiu konkursowym w Polskim Radiu Chopin.
W pierwszym etapie wzięło udział trzydzieścioro pianistów z 9 krajów, w tym szesnaścioro z Polski. Do drugiego etapu przeszło 15 pianistów z siedmiu krajów, w tym ośmioro Polaków.
Konkurs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską. Jego celem – oprócz wyłonienia najciekawszych osobowości pianistycznych – jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/J.Turkowska/wcześn./dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0