Nowelizacja ustawy – komornik nie zabierze pieniędzy z 500+

Nowelizacja ustawy – komornik nie zabierze pieniędzy z 500+

Senat przyjął wczoraj,7 lipca nowelizację ustawy dot. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nią komornik nie może zająć pieniędzy z programu 500+. Pobierane świadczenie nie wpłynie także m.in.: na ustalenie wysokości alimentów dla dzieci rozwodników.

 

Zgodnie z przyjętą nowelizacją świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” nie może wpływać na wysokość alimentów.W ustawie jednoznacznie stwierdzono, że środki z programu „Rodzina 500 plus” nie podlegają również egzekucji komorniczej.

Pieniądze ze świadczeń wychowawczych, z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, rodzinne i te na rzecz dzieci z rodzin zastępczych mają trafić na specjalny, nowy rodzaj rachunków – tzw. rachunki rodzinne. Właścicielami takich kont będą mogły być wyłącznie rodzice lub prawni opiekunowie dzieci, którym te pieniądze przysługują.

Otwarcie oraz prowadzenie takiego rachunku będzie wolne od opłat i prowizji. Banki oraz SKOK-i będą zobowiązane do wydania karty oraz umożliwienia bezpłatnej wypłaty w bankomatach należących do danego banku wskazanego przez SKOK-i.

Nowe przepisy wejdą w życie za dwa tygodnie.

TS/Eliza Stępień (AIP)COMMENTS

WORDPRESS: 0