Komisja weryfikacyjna: Zakończyło się przesłuchanie Marii Szajer

Komisja weryfikacyjna: Zakończyło się przesłuchanie Marii Szajer

W siedzibie Prokuratury Krajowej komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji zakończyła przesłuchanie Marii Szajer, wnuczki przedwojennego właściciela budynku przy ulicy Marymonckiej w Warszawie.

Na dzisiejsza rozprawę stawiło się dwoje z czworga wezwanych świadków: Maria Szajer i Edmund Świderski. Jako pierwsza zeznania złożyła Maria Szajer. Na wstępie prosiła o wyłączenie jawności przesłuchania, z czego ostatecznie zrezygnowała po wyjaśnieniu przewodniczącego, że główną zasadą, jaką kieruje się komisja, jest jawność jej pracy.
Świadek mówiła, że nigdy nie podejmowała działań, które miałyby zmusić lokatorów budynku do wyprowadzki. Maria Szajer odniosła się też do zarzutów lokatorki Danuty Olewińskiej, która wskazywała na problemy z zarządzaniem budynkiem. Zdaniem Marii Szajer, sytuacja jest o 180 stopni inna, a winą obarczyła rodzinę Olewińskich. „Zarządzali kamienicą wszędzie się przedstawiając jako zarząd wspólnoty mieszkaniowej, odcinając nam domofony. Ja jak szłam do tej kamienicy, to zawsze byłam przygotowana na wszystko, bardzo często policja była wzywana, że złodzieje weszli do kamienicy” – zeznała Maria Szajer.

Kobieta dodała, że sprawą zarządu nieruchomością zajmowały się sądy, które – jak mówiła – miały w wyrokach wskazywać na jego nielegalność.
Nieruchomość przy ulicy Marymonckiej 49 została wydana spadkobiercom dawnych właścicieli bez wydania decyzji reprywatyzacyjnej w 2004 roku. Administrowanie budynkiem zlecono firmie, w której zarządzie była żona radnego Prawa i Sprawiedliwości Edmunda Świderskiego.

Świadek zeznała, że firmę poleciła jej Danuta Olewińska, która dziś wspólnie z Janem Śpiewakiem, zarzuca rodzinie Świderskich aktywny udział w nielegalnej reprywatyzacji nieruchomości. „Dokładnie pani Danuta Olewińska znalazła firmę Zest i przyprowadziła ją jako kandydata, a myśmy się na to tylko zgodzili, nie mając pojęcia, że mąż pani Świderskiej jest, czy był radnym z ramienia jakiejkolwiek partii w momencie kiedy odzyskiwaliśmy kamienicę” – mówiła Maria Szajer.

Edmund Świderski ma być kolejnym świadkiem. Zeznań nie złoży natomiast była naczelnik wydziału spraw dekretowych w warszawskim Ratuszu Gertruda J.-F., która po raz kolejny nie stawiła się przed komisją. Wiceprzewodniczący Sebastian Kaleta zapowiedział, że po rozpoczętej o godzinie 12.00 półgodzinnej przerwie, zgłosi wniosek o przesłuchanie Danuty Olewińskiej, która jest obecna na sali.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jolanta Turkowska/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce





COMMENTS

WORDPRESS: 0