HomeMazowieckie

Komisja Weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją gruntów na Bemowie

Komisja Weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją gruntów na Bemowie

Komisja Weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją gruntów na warszawskim Bemowie – zapowiedział jej przewodniczący Patryk Jaki. Chodzi o teren, na którym działa dziś między innymi galeria handlowa. Roszczenia do niego uzyskała reaktywowana w latach 90-tych ubiegłego wieku spółka. Sprawą zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Patryk Jaki poinformował, że Komisja także rozpoczęła pierwsze czynności dotyczące badania sprawy gruntów na Bemowie: “Poleciłem, by przeprowadzić w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Komisja też się tą kwestią zajmie. Nie mogę jeszcze więcej powiedzieć, bo dopiero poleciłem ściągnąć akta” – zapowiedział Patryk Jaki.
Wiceszef resortu sprawiedliwości zapowiedział, że Komisja zbada więcej spraw, w których dochodziło do przejmowania nieruchomości przez reaktywowane spółki: “Część z tych reprywatyzacji wyglądała tak, że prawnicy widzieli, iż urzędnicy ratusza nie przeszkadzali w przejmowaniu majątku narodowego. Wymyślili sobie przykładowo, że zakupią przedwojenne numizmaty. Szli do sądu i reaktywowali spółki, twierdząc, że są w posiadaniu ich akcji. Na tej podstawie z kolei przyznawano im grunty należące niegdyś do tych spółek, czasem warte dziesiątki milionów złotych” – podkreślał Patryk Jaki.
Komisja ma przyglądać się zwrotom na reaktywowane spółki w przyszłym roku. Z kolei w piątek wyda kolejną decyzję reprywatyzacyjną – tym razem w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16.

IAR/ Michał Fedusio/dw

COMMENTS