HomeMazowieckie

Komisja weryfikacyjna: Dwaj handlarze roszczeń Janusz P. i Robert N. muszą zwrócić odszkodowanie za warszawską nieruchomość położoną przy ulicy Topiel 16

Komisja weryfikacyjna: Dwaj handlarze roszczeń Janusz P. i Robert N. muszą zwrócić odszkodowanie za warszawską nieruchomość położoną przy ulicy Topiel 16

Komisja weryfikacyjna badająca stołeczną reprywatyzację unieważniła kolejną decyzję reprywatyzacyjną. Dwaj handlarze roszczeń Janusz P. i Robert N. muszą zwrócić odszkodowanie za nieruchomość położoną przy ulicy Topiel 16. Komisja uznała, że decyzja o odszkodowaniu została wydana z naruszeniem prawa. Stołeczny ratusz wypłacił handlarzom roszczeń pięć i pół miliona złotych.

Przewodniczący komisji Sebastian Kaleta argumentował, że ratusz nie ustalił od kiedy prawowici właściciele nie byli w stanie dysponować nieruchomością. Współwłaścicielka zmarła w 1943 roku, a drugi współwłaściciel w 1992 roku.

Początkowo handlarze roszczeń chcieli, by stołeczny ratusz podjął decyzję o reprywatyzacji działki. Jednak urzędnicy odmówili argumentując, że teren przynależy do przedszkola i żłobka. Jednocześnie skierowano sprawę do prokuratury w sprawie próby wręczenia łapówki w tej sprawie.

Stołeczny ratusz zaskarżał do sądu wszystkie wcześniejsze decyzje komisji. Miejscy urzędnicy argumentowali, że mają wątpliwości co do jej umocowania prawnego. Wiceprzewodniczący komisji Paweł Lisiecki zaapelował do władz Warszawy, by tej decyzji nie zaskarżały. Przypomniał, że stołeczny ratusz zablokował wcześniej reprywatyzację.

Na początku tego roku prokuratura regionalna we Wrocławiu badająca stołeczną reprywatyzację wniosła sprzeciw wobec decyzji o odszkodowaniu za działkę przy ulicy Topiel w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/to/

COMMENTS