"> Komisja Wenecka - Teraz czas na ustawę o policji - wiadomosci.com

Komisja Wenecka – Teraz czas na ustawę o policji

Komisja Wenecka – Teraz czas na ustawę o policji

Komisja Wenecka przebywała w Polsce w poniedziałek i wtorek, badała nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Teraz zajmie się kolejną polską ustawą, nowelizacją ustawy o Policji.

Wniosek o wydanie opinii w tej sprawie złożył do Komisji Weneckiej Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – poinformował TVN24. Komisja wyda opinię w sprawie nowelizacji ustawy o policji, zwanej również ustawą inwigilacyjną, najwcześniej w czerwcu 2016 r. poinformowała Komisja Wenecka.

Nowelizację przygotowali posłowie PiS. Została uchwalona przez Sejm 15 stycznia głosami partii rządzącej, za jej odrzuceniem opowiadali się posłowie opozycji. Za ustawą głosowało 234 posłów, przeciw 213. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 3 lutego.

Konieczność nowelizacji wynikała z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. Sędziowie TK uznali wówczas, że wprowadzone przez rząd PO-PSL przepisy dotyczące zasad pracy operacyjnej, m. in udostępniania służbom billingów telefonicznych są niezgodne z Konstytucją i nie zapewniają pełnej kontroli nad działaniami operacyjnymi służb. TK zobowiązał ówczesny rząd PO-PSL do wprowadzenia zmian w przepisach do lutego 2016 r. Jednak rząd Ewy Kopacz nie zdołał ich przygotować i wdrożyć.

Ustawa przewiduje m. in. skrócenie okresu, w którym służby mogą legalnie podsłuchiwać obywateli, zmienia niektóre procedury dotyczące zakładania podsłuchów, a także reguluje zasady korzystania przez służby z billingów telefonicznych, danych teleinformatycznych, jak np. logowań telefonów komórkowych do stacji BTS. Projekt normuje również zasady dostępu służb do treści sms, wiadomości mailowych oraz np. historii logowań na strony internetowe. Poprawki do projektu PiS zgłosiły PO i .Nowoczesna. Przegłosowano tylko poprawki .Nowoczesnej, które mówią, że mali i mikroprzedsiębiorcy mają zapewnić warunki, które pozwolą na kontrolę zgodnie z posiadaną infrastrukturą.COMMENTS

WORDPRESS: 0