„Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa, zwłaszcza Sejm, do pełnego respektowania i wprowadzania w życie wyroków Trybunału [Konstytucyjnego]” -napisali członkowie Komisji w opinii dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.
Zgodnie z przewidywaniami Komisja Wenecka skrytykowała zmiany ustawowe dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, jakie wprowadził PiS i wezwała do zmiany „wadliwego prawa”. Uznała, że wszystkie zmiany łącznie prowadzą do paraliżu prac Trybunału, co sprawia, że obywatele nie mają możliwości zaskarżenia prac rządu i Parlamentu, które uważają za niezgodne z prawem. – Uniemożliwienie zaskarżenia tych decyzji stanowi pogwałcenie zasady państwa prawa – stwierdziła Komisja w ogłoszonej w piątek opinii.
Według Komisji odmowa opublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, w którym TK uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację ustawy o Trybunale, jest sprzeczne z zasadą rządów prawa. Nieopublikowanie tego wyroku jest niezgodne z konstytucją RP, a także z przepisami prawa europejskiego oraz zasadami międzynarodowymi – podkreśliła Komisja.
Zdaniem Komisji Trybunał sądząc w tej sprawie nie musiał podporządkować się uchwalonym w nowelizacji zmianom, m.in. dotyczącym liczby sędziów, ponieważ każda ustawa musi podlegać skontrolowaniu przez TK. Ta nowelizacja również.
Komisja wezwała polskie strony polityczne do przeprowadzenia rzeczowej debaty, w jaki sposób zorganizować pracę Trybunału, by nie był on zablokowany.
„Większość parlamentarna i opozycja muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, by znaleźć sposoby wyjścia z obecnej sytuacji. W państwie prawa te sposoby muszą być oparte na zobowiązaniu do respektowania i pełnego realizowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego” – pisze Komisja Wenecka w 136 punkcie swojej opinii.
Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej, powiedział, że w 25-stronicowym dokumencie z prac Komisji, jest mnóstwo zaleceń dla polskich władz, a najważniejsze na teraz, to jak najszybciej opublikować ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.
Wojciech Rogacin AIP, foto Twitter