HomeŚwiat

Komisja Wenecka rozpoczęła obrady

Komisja Wenecka rozpoczęła obrady

W czwartek w Wenecji rozpoczynają się obrady Komisji Weneckiej, których tematem będzie m.in. polska ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z grudnia ubiegłego roku. Czwartkowe rozmowy będą wstępem do posiedzenia w piątek i sobotę, które ma być rozstrzygające.

W czwartek spotkają się podkomisje ds. sprawiedliwości społecznej i prawa międzynarodowego, które będą wstępnie rozmawiać o sprawie Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Dyskusje będą dotyczyć projektu opinii przygotowanego przez kilku członków Komisji Weneckiego, organu doradczego Rady Europy, z USA, Belgii i Czech. Będzie to grunt pod obrady, który oficjalnie rozpoczynają się w piątek.

– Staramy się przedstawić ten problem w całej jego złożoności. Dlatego wymaga to więcej czasu i zostajemy na dłużej. Wszelkie komentarze do całej sprawy pojawią się gdy ten proces się zakończy – mówił w czwartek na konferencji prasowej wiceszef MSZ Konrad Szymański, kiedy rozmowy w Wenecji już się rozpoczęły. Polityk dodał, że polska delegacja i członkowie Komisji Weneckiej współpracują ze sobą i mają do siebie wiele pytań.

Główne obrady Komisjii Weneckiej rozpoczną się w piątek rano w zabytkowym budynku Scuola Grande San Giovanni Evangelista w Wenecji i potrwają do soboty. Efektem rozmów członków KW ma być ostateczna opinia dotycząca grudniowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która wywołała kontrowersje w kraju i za granicą. Decyzja ma zostać upubliczniona, a podejmą ja reprezentanci 60 państw wchodzących w skład KW. Wiceprzewodniczącą tego organu doradczego Rady Europy, którego pełna nazwa brzmi Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest była polska premier Hanna Suchocka.

COMMENTS