12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Komisja PE za zwiększeniem unijnego budżetu, bez zgody na wiązanie funduszy z praworządnością

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Parlamentu Europejskiego apeluje o zwiększenie składek do unijnego budżetu, by po 2020 roku polityki: spójności i rolna zostały utrzymane na obecnym poziomie. Nie ma natomiast zgody na uzależnienie wypłaty funduszy od praworządności. Rezolucję w tej sprawie, której współautorem jest polski europoseł Jan Olbrycht, zatwierdzili deputowani z komisji do spraw budżetu. W przygotowaniu dokumentu brali udział też przedstawiciele innych komisji, między innymi rolnej i regionalnej.

Deputowani chcą przede wszystkim, by przyszły unijny budżet stanowił 1,3 procent unijnego dochodu narodowego brutto. Tylko wtedy – jak podkreślają – można będzie obronić przed cięciami politykę spójności i rolnictwo w związku z Brexitem i nowymi celami takimi jak polityka migracyjna i obronna. Podczas prac nad rezolucją wielu posłów zgłaszało wniosek, by wprowadzić sankcje i karać kraje za nieprzestrzeganie praworządności wstrzymaniem, bądź odbieraniem funduszy wypłacanych z unijnego budżetu. Współautor rezolucji Jan Olbrycht powiedział Polskiemu Radiu, że zabiegał o to, by takich sankcji nie było. „To pomysł niedobry, bo może dotykać obywateli, miasta i regiony i może być nieskuteczny jeśli chodzi o działania poszczególnych państw” – powiedział europoseł Jan Olbrycht.

Ostatecznie europosłowie uznali, że unijny budżet nie może być instrumentem by sankcjonować beneficjentów funduszy za ewentualne przewinienia rządów. W ramach kompromisu zasugerowali natomiast Komisji, by zastanowiła się nad opracowaniem jakiegoś mechanizmu z konsekwencjami finansowymi dla rządów, które łamią unijne wartości, by na pr zykład płaciły za to z budżetów krajowych.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520