9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Komisja Europejska ponownie skrytykowała reformę sądownictwa, Polska odpierała zarzuty

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska ponownie skrytykowała reformę sądownictwa, Polska odpierała zarzuty, kilkanaście krajów opowiedziało się za kontynuacją procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu przeciwko Warszawie. Sytuacja w Polsce była dziś jednym z tematów spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli. 

Od stycznia ubiegłego roku była to jedenasta dyskusja o reformie sądownictwa w Polsce na unijnej naradzie ministerialnej. Tym razem trwała nieco ponad pół godziny, nie była w formie oficjalnego wysłuchania. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który wypowiadał się jako pierwszy, krytykował postępowania dyscyplinarne wobec sędziów. „Od ostatniego wysłuchania w grudniu odnotowaliśmy niewielki postęp. Były za to niepokojące wydarzenia, jeśli chodzi o procedury dyscyplinarne wobec sędziów, którzy wypowiadali się publicznie na temat praworządności albo tych, którzy kierowali pytania do Trybunału Sprawiedliwości. Chcemy, żeby to zostało wyjaśnione” – powiedział wiceszef Komisji.
Na zarzuty Komisji odpowiadał w imieniu Polski, w zastępstwie wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego, ambasador przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. „Dość szczegółowo odnieśliśmy się, informując na temat gwarancji konstytucyjnych i gwarancji prawnych niezależności ochrony sędziów. Wyjaśniliśmy, że w prawnym sensie nie były to procedury dyscyplinarne, ale postępowania wyjaśniające” – tłumaczył ambasador Polski przy Unii.
Na dzisiejszej naradzie ministerialnej mowa też była o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Polska uważa, że po wprowadzeniu zmian do przepisów zgodnie z oczekiwaniami Brukseli i po decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, skarga z Trybunału powinna być wycofana. Frans Timmermans potwierdził natomiast, że Komisja skargi nie wycofa. Ambasador Polski przy Unii podkreślił, że rząd zrealizował 100 procent postulatów Komisji, które znalazły się w skardze do Trybunału. „Podkreślaliśmy, że fakt, iż Komisja nie zdecydowała się na wycofanie skargi, jest zdecydowanym precedensem. W ciągu 15 lat naszej obecności w Unii, śledząc różnego rodzaju procedury naruszeniowe, możemy powiedzieć, że w tego typu przypadkach Komisja zawsze wycofywała skargi w momencie, gdy państwo członkowskie zrealizowało przedmiot tej skargi. Mamy tutaj do czynienia z sytuacją precedensową nie tylko dla Polski, ale wszystkich państw członkowskich” – skomentował ambasador Sadoś.
Podczas dyskusji o sytuacji w Polsce wiceszef Komisji wymienił też inne zastrzeżenia. „Wciąż niepokoimy się o sytuację Trybunału Konstytucyjnego, chcemy wyjaśnienia sytuacji sądów powszechnych, mieliśmy wiele pytań w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa” – komentował wiceprzewodniczący Komisji.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520