HomePILNE

Komisja Europejska: Polska gospodarka najlepiej w Unii Europejskiej poradzi sobie ze skutkami obecnego kryzysu

Komisja Europejska: Polska gospodarka najlepiej w Unii Europejskiej poradzi sobie ze skutkami obecnego kryzysu

Według Komisji Europejskiej polska gospodarka najlepiej w Unii Europejskiej poradzi sobie ze skutkami obecnego kryzysu.
Z opublikowanej przez Komisję wiosennej prognozy gospodarczej wynika, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,3 procent. To najmniej ze wszystkich krajów unijnych. Komisja spodziewa się, że w przyszłym roku polska gospodarka odreaguje i Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 4,1 procent. W przedstawionej w lutym zimowej prognozie Bruksela przewidywała, że wzrost PKB dla Polski w tym i w przyszłym roku będzie wynosił 3,3 procent.
W przedstawionym komunikacie Komisja Europejska podkreśliła, że w tym roku gospodarkę unijną dotknie historycznie wysoka recesja. Autorzy dokumentu wskazali, że prognoza jest obarczona ryzykiem, bo może się okazać, że koronawirus będzie miał bardziej długofalowy wpływ na gospodarkę.
W opublikowanym dokumencie Komisja spodziewa się, że bezrobocie w Polsce na koniec roku ma wynieść 7,5 procent, by w 2021 roku spaść do 5,3 procent. Spodziewana średnioroczna inflacja w tym roku to 2,5 procent, a w przyszłym roku 2,8 procent.
Przedstawiona przez Brukselę prognoza zakłada, że gospodarka całej Unii Europejskiej skurczy się w tym roku o 7,4 procent, by w przyszłym roku wzrosnąć o 6,1 procent.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Augustyniak/w zr

COMMENTS