Komisja Europejska: Obywatele 14 krajów, w tym z Polski, wyrazili chęć ewakuacji z Chin

Komisja Europejska: Obywatele 14 krajów, w tym z Polski, wyrazili chęć ewakuacji z Chin

Komisja Europejska poinformowała, że obywatele 14 krajów, w tym z Polski, wyrazili chęć ewakuacji z Chin w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Unijny mechanizm został uruchomiony na wniosek Francji. O pomoc poprosiły także Austria, Belgia, Bułgaria, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Włochy, Łotwa, Holandia, Portugalia, Rumunia i Wielka Brytania.
Wprawdzie unijne instytucje nie mają swoich samolotów, ale Komisja będzie koordynować przeloty i współfinansować koszty. “Grupa, która chce wyjechać z Chin, a nie może teraz tego zrobić, liczy obecnie 600 osób. Francja uruchomiła Mechanizm Ochrony Cywilnej, poprzez nasze centrum reagowania kryzysowego. Chodziło o koordynację powrotu Europejczyków z Wuhan samolotami” – poinformował komisarz do spraw reagowania kryzysowego. Janez Lenarczicz dodał, że zorganizowano spotkanie koordynacyjne z przedstawicielami państw członkowskich, by wszyscy otrzymali pełną informację na temat ewakuacji w ramach unijnego Mechanizmu.
Na początek zmobilizowano dwa samoloty. Pierwszym miało przylecieć z Chin 250 Francuzów, drugim ponad 100 obywateli z unijnych krajów. Każdy kto chce być ewakuowany może złożyć wniosek, bez względu na narodowość. Z zastrzeżeniem, że podróż do Europy mogą odbyć tylko osoby zdrowe, które nie mają objawów zarażenia koronawirusem.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0