17.8 C
Chicago
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Europejska obniżyła prognozy dotyczące rozwoju tempa polskiej gospodarki w tym roku. Polski PKB, według unijnych ekspertów, będzie na poziomie 3,1 procent.

W maju Bruksela prognozowała, że wyniesie on 3,7 procent. Z przewidywań Komisji Europejskiej wynika również, że w przyszłym roku polska gospodarka przyspieszy i będzie rozwijała się w tempie 3,4 procent PKB.
Polska w tym roku będzie na ósmym miejscu w całej Unii. Najszybciej będzie rozwijała się gospodarka Rumunii – 5,2 procent PKB, a także Malty, Irlandii, Luksemburga, Słowacji, Szwecji, oraz Hiszpanii. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Grecji, gdzie gospodarka skurczy się o 0,3 punktu procentowego. Komisja przyznała, że sytuacja w Unii jest zróżnicowana. „Wśród największych krajów wzrost gospodarczy w tym roku powyżej średniej unijnej odnotowano między innymi w Polsce – 3,4 procent PKB” – powiedział komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici. Eksperci Komisji napisali o wysokim popycie krajowym i o wzroście produktywności pracy. Ale w porównaniu z majowymi prognozami obniżyli przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego w tym roku. Jako możliwe przyczyny tej sytuacji Komisja wskazała na spadek inwestycji, co może być związane z wolniejszym startem projektów finansowych z unijnego budżetu. Inwestycje mają rosnąć od przyszłego roku.
Komisja obniżyła też prognozy dotyczące tegorocznego deficytu finansów publicznych. Teraz Bruksela szacuje, że będzie on na poziomie 2,4 procent PKB, to o dwie dziesiąte punktu procentowego mniej aniżeli majowe przewidywania. W przyszłym roku deficyt ma wzrosnąć do poziomu dozwolonego unijnymi regulacjami, czyli do trzech procent PKB. Eksperci z Brukseli napisali, że jest to spowodowane rosnącymi kosztami wprowadzonego programu 500 plus i planowanym obniżeniem wieku emerytalnego. Według Komisji, jeśli rząd nie podejmie dodatkowych działań, w 2018 roku deficyt finansów publicznych przekroczy dozwolony poziom o jedną dziesiątą punktu procentowego.
Z szacunków unijnych ekspertów wynika również, że w Polsce będzie rósł dług publiczny. W tym roku wyniesie ponad 53 procent PKB, w przyszłym 55 procent PKB, a w 2018 roku będzie jeszcze o pół punktu procentowego wyższy.
Jeśli chodzi o sytuację w całej Unii Europejskiej i w strefie euro, to Komisja prognozuje umiarkowany wzrost. Gospodarka eurolandu ma rozwijać się w tempie 1,7 procent PKB w tym roku, a gospodarka całej Wspólnoty w tempie 1,8 procent PKB. Unijni eksperci przewidują spowolnienie wzrostu w przyszłym roku o dwie dziesiąte punktu procentowego.

Beata Płomecka/Bruksela, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520