HomeŚwiat

Komisja Europejska grozi Wielkiej Brytanii

Komisja Europejska grozi Wielkiej Brytanii

Komisja Europejska zagroziła Wielkiej Brytanii konsekwencjami prawnymi za złamanie umowy brexitowej. Bruksela wezwała Londyn do natychmiastowego wycofania się z prac nad ustawą o rynku wewnętrznym, która – według niej – podważa ustalenia z Unią zapisane w umowie o wyjściu, głównie dotyczące granicy irlandzkiej.

Oświadczenie Komisji Europejskiej zostało opublikowane po posiedzeniu w Londynie wspólnej unijno-brytyjskiej komisji w sprawie wdrożenia umowy brexitowej. Komisję reprezentował jej wiceszef Marosz Szefczovicz. W oświadczeniu przypomniano, że umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, czyli tak zwana umowa brexitowa, weszła w życie 1 lutego i jest ona prawnie wiążąca zgodnie z międzynarodowym prawem. Komisja podkreśliła, że zapisów tej umowy ani Unia ani Wielka Brytania nie może jednostronnie zmienić, interpretować czy też zignorować. Wiceszef Komisji podkreślił, że jeśli ustawa o rynku wewnętrznym Zjednoczonego Królestwa zostanie przyjęta w obecnym kształcie, będzie to oznaczało poważne złamanie umowy brexitowej i międzynarodowego prawa. Dlatego Komisja oczekuje, że Wielka Brytania wycofa się natychmiast ze spornych zapisów, a najpóźniej do końca miesiąca.

Wiceprzewodniczący Komisji Marosz Szefczovicz powiedział, że przedstawiając projekt ustawy o rynku wewnętrznym Wielka Brytania poważnie podkopała wzajemne zaufanie i że Bruksela nie zawaha się wejść na drogę prawną, jeśli władze w Londynie nie zmienią tego projektu.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/ w Siekaj

COMMENTS