Komisja Europejska: Będzie ugoda z Gazpromem…?

Komisja Europejska: Będzie ugoda z Gazpromem…?

Minister spraw zagranicznych negatywnie ocenił plany Komisji Europejskiej dotyczące ugody z Gazpromem. Szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił o tym w Luksemburgu, podczas unijnej narady ministerialnej poświęconej relacjom z Rosją. 
Chodzi o zakończenie postępowania, w którym Komisja zarzucała Gazpromowi nadużywanie dominującej pozycji na rynku, stosowanie monopolistycznych praktyk w Europie Środkowo – Wschodniej i zawyżanie cen w tym regionie wedle własnego uznania. Teraz jednak Bruksela zamierza łagodnie potraktować rosyjskiego potentata i uznać, że nie doszło do naruszenia reguł konkurencji. A to oznacza, że uniknie on gigantycznych kar finansowych.
Szef polskiej dyplomacji powiedział, że Komisja szuka za wszelką cenę kompromisu z Gazpromem. “My uważamy, że powinno być stanowisko bardziej zdecydowane przeciwko działaniom Gazpromu, który łamie jedność unijną celowo. Pewne zasady unijne zostały złamane, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Chodzi o działanie Gazpromu na terenie Unii Europejskiej, stosowanie różnych stawek na sprzedaż i o wyłączenie tych działań z oddziaływania wolnego rynku, podporządkowanie celom geopolitycznym” – powiedział szef polskiej dyplomacji.
O swojej decyzji Komisja Europejska ma poinformować w najbliższych tygodniach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Luksemburg/mcm/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0