Komisja ds. VAT przesłuchała byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. 21 marca ma się stawić przyboczny Tuska Paweł Graś

Komisja ds. VAT przesłuchała byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. 21 marca ma się stawić przyboczny Tuska Paweł Graś

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT-u i akcyzy przesłuchała Krzysztofa Bondaryka. To były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Urząd pełnił w latach 2008-2013. Na pytania posłów odpowiadał – z przerwami – przez 5 i pół godziny.

Posłowie pytali Krzysztofa Bondaryka o wiedzę na temat rosnącej luki podatkowej, o sygnalizowanie problemów władzom MSW czy zlecane działania w ramach walki z przestępczością gospodarczą.
Przesłuchiwany twierdził, że regularnie rekomendowano zmiany w prawie. Miały one dotyczyć wzmocnienia walki z przestępstwami gospodarczymi a ich adresatem było ówczesne kierownictwo MSW: “Agencja prowadziła rocznie około 500 śledztw. Około dwie trzecie tych spraw można określić jako postępowania na płaszczyźnie gospodarczej. Przy zmianach ustaw i rozporządzeń prezentowaliśmy resortowi swoje stanowisko. W pismach analitycznych dotyczących konkretnie spraw przestępczości podatkowej też przedstawialiśmy swoje konkluzje. Rocznie było ich może 200, może 300” – wyliczał.
Krzysztof Bondaryk powiedział też, że w ciągu ponad 20 lat polskie służby specjalne nie przeszły modernizacji. Zeznał, że budżet agencji składa się w czterech piątych z wydatków osobowych. Około 10-12 procent to wydatki rzeczowe, więc według Krzysztofa Bondaryka na działalność zostało niewiele. Jak dodał były szef ABW, premier zezwolił na modernizację w ramach budżetu oraz pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej czy na przedsięwzięcia naukowo-badawcze.
Do zeznań świadka odniósł się Marcin Horała, szef komisji śledczej. Stwierdził, iż Krzysztof Bondaryk był osobą zaufaną i cenioną m.in. przez ówczesnego premiera Donalda Tuska: “Poprzedni świadkowie zeznawali, iż on był nieformalnym kadrowym jeśli chodzi o obsadę części stanowisk w resorcie spraw wewnętrznych. Dziś tego nie potwierdził, twierdząc iż sobie tego nie przypomina. Generał był pracownikiem służb, dlatego umiejętnie odpowiadał na tematy wrażliwe lub zasłaniał się niepamięcią. Jak na osobę piastującą tak ważne stanowisko, mało przypominał sobie” – stwierdził poseł PiS.
Przed przesłuchaniem byłego szefa ABW komisja spotkała się też na posiedzeniu niejawnym. Wiceprzewodniczący Kazimierz Smoliński powiedział, że gremium przesłucha kolejnych świadków. Wśród nich są: były wiceminister finansów Maciej Grabowski, który był już przesłuchiwany przez komisję w styczniu tego roku. Posłowie chcą także porozmawiać ze Stanisławem Jarosem. To dyrektor departamentu kontroli w NIK-u.
Politycy zatwierdzili także datę ponownego wezwania na przesłuchanie dla Pawła Grasia. To były minister w KPRM i współpracownik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Był również rzecznikiem prasowym Rady Ministrów w okresie rządów PO-PSL. Paweł Graś ma odpowiadać na pytania posłów 21 marca.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Michał Fedusio/Rita/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0