HomeŚwiat

Komary egipskie także przenoszą wirusa Zika

Komary egipskie także przenoszą wirusa Zika

Naukowcy mają dowód na to, że nie jeden, ale dwa gatunki komarów mogą przenosić wirusy Zika. O wynikach swoich najnowszych prac informują badacze z Uniwersytetu Teksańskiego.
Do tej pory było jasne, że wirusy Zika przenoszone są przez tropikalne komary tygrysie. Drugi gatunek – komar egipski – był podejrzewany, ale pewności nie było. Teraz amerykańscy naukowcy mówią, że mają pierwszy bezpośredni dowód na to, iż także komary egipskie przenoszą wirusy Zika. Wirusy te mogą powodować u nienarodzonych dzieci uszkodzenia mózgu; wiele takich przypadków odnotowano ostatnio w Ameryce Łacińskiej.
Niedawne badania opublikowane w tygodniku „Science” wskazują tymczasem, że epidemia osiągnęła już punkt kulminacyjny i zachorowań ma być coraz mniej. Nie wszyscy naukowcy w to wierzą, ale – jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – opisany model ma solidne podstawy: „Badania są wiarygodne, jako że one wykorzystują informacje, które nabyliśmy z dynamiki rozprzestrzeniania się innych chorób” – powiedział profesor. Model wskazuje, że epidemia choroby Zika skończy się w ciągu trzech lat.

TS/IAR/Rafał Motriuk/em/Siekaj

COMMENTS