13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Kolekcja Czartoryskich zostanie udostępniona zwiedzającym prawdopodobnie w 2020 roku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kolekcja Czartoryskich zostanie udostępniona zwiedzającym prawdopodobnie w 2020 roku. Wiceminister kultury Jarosław Sellin mówił o tym dzisiaj w radiowej Trójce. Jego zdaniem to dobrze, że właścicielem kolekcji jest państwo.

– Obserwując spory wewnątrz rodziny Czartoryskich, dobrze sie stało, że kolekcja już do nich nie należy – powiedział gość ,,Salonu politycznego Trójki”. Jego zdaniem, zakup kolekcji przez państwo gwarantuje jej bezpieczeństwo i ochroni przed rozproszeniem lub sprzedażą za granicę. – Były zapisy, że nie można jej wywieźć na stałe, ale nikt nie powiedział, że nie można jej było wywieźć na jakiś określony czas, na przykład na 20 lat. Dobrze się więc stało, że zabezpieczyliśmy tę kolekcję i jest ona własnością narodu polskiego – podkreślił Jarosław Sellin.
Kolekcja Czartoryskich została odkupiona przez państwo od Fundacji Czartoryskich za 100 mln euro. W kolekcji znajduje się 250 tys. ksiąg bibliotecznych, dokumentów i starodruków, a także 86 tys. dzieł sztuki, m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Gość radiowej Trójki zapowiedział, że będzie ona dostępna dla zwiedzających prawdopodobnie w roku 2020.

IAR/krad/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520