16.7 C
Chicago
poniedziałek, 9 września, 2024

Kolejny list Zbigniewa Ziobry do unijnego komisarza Fransa Timmermansa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 Minister sprawiedliwości zapewnia wiceszefa Komisji Europejskiej, że w nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym chodzi o przywrócenie pluralizmu tej instytucji.
Zbigniew Ziobro przekonuje, że te działania partii rządzącej zostały podjęte zgodnie z europejskimi standardami i zaleceniami Komisji Weneckiej. Minister sprawiedliwości twierdzi również, że podnoszona przez Fransa Timmermansa wątpliwość co do niewykonania przez rząd wyroku Trybunału z 3 grudnia opierają się na „nieporozumieniu”.
TK orzekł wówczas, że wybór trzech sędziów przez większość PO-PSL był zgodny, zaś dwóch – niezgodny z konstytucją. Dodatkowo – w myśl wyroku – prezydent powinien niezwłocznie zaprzysiąc wybranych przez Sejm sędziów.
Zbigniew Ziobro podkreśla, że decyzja prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego o dopuszczeniu dwojga sędziów wybranych przez obecną większość „przestała blokować” jedną z części wyroku z 3 grudnia. Natomiast – jak argumentuje minister sprawiedliwości – w kontekście wyboru trzech członków TK – decyzja Trybunału nie przesądza o konstytucyjności regulacji ustawowej, tylko o jej legalności.
„Trybunał Konstytucyjny w Polsce, podobnie jak w wielu państwach, nie bada zgodności z prawem nienormatywnych indywidualnych aktów legislatywy, jakimi są uchwały Sejmu RP” – napisał Zbigniew Ziobro, dodając, że słuszność tej interpretacji potwierdził sam Trybunał, umarzając postępowanie w sprawie badania konstytucyjności uchwał o grudniowym wyborze sędziów.
Minister przypomina również o konstytucyjnym zwyczaju, który do tej pory powstrzymywał różne środowiska polityczne przed wyborem sędziów TK w miejsce tych, których kadencje kończą się po wyborach parlamentarnych a przed ukonstytuowaniem się nowego Sejmu. „Ustępująca poprzednia koalicja rządowa PO-PSL złamała ten zwyczaj (…) Intencją było zapewnienie sobie przewagi aż 14 na 15 sędziów Trybunału” – tłumaczył Zbigniew Ziobro.
Szef resortu sprawiedliwości zaznacza również, że w wyniku publikacji wyroku TK moc prawną straciła regulacja o wygaszeniu kadencji prezesa i wiceprezesa sądu konstytucyjnego.
Minister Ziobro nie zgadza się również z obawą unijnego komisarza, który pisał, że grudniowa nowelizacja ustawy o Trybunale „utrudni kontrolę” konstytucyjności przyjmowanych ustaw. „Tego rodzaju efekty nie występują” – ocenił Zbigniew Ziobro, zaznaczając, że w Trybunale zostanie przywrócony pluralizm polityczny.
Zdaniem ministra sprawiedliwości, wprowadzenie zasady orzekania przez Trybunał w kolejności wpływu spraw, usprawni odpowiadanie na skargi konstytucyjne obywateli czy pytania prawne sądów. Dodatkowo też – w ocenie polskiego ministra – lepszemu zapoznaniu się przez Trybunał poszczególnym sprawom mają służyć 3- i 6- miesięczne terminy, po upływie których sąd konstytucyjny ma podejmować rozstrzygnięcia.
Minister Ziobro broni również zwiększenia składu orzekającego. „Zróżnicowanie składu zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania zrównoważonych orzeczeń, na co słusznie zwracała w swoich opiniach uwagę Komisja Wenecka” – podkreślił minister sprawiedliwości. Wyraził również nadzieję, że obaj politycy będą mieli okazję do dyskusji na temat praworządności i wspólnych wartości podczas wizyty komisarza Timmermansa w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/kd/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520