HomePILNE

Kolejny dzień wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach

Kolejny dzień wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach

Trzeci dzień w Tatrach obowiązuje czwarty – wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi blisko 2 metry. 
Wyprawy w góry odradzają ratownicy górscy i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. “W Tatrach jest czwarty, czyli wysoki, stopień zagrożenia lawinowego, w Karkonoszach, Bieszczadach i na Babiej Górze stopień trzeci” – informuje Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zaapelowała, by nie wychodzić w góry, gdyż jest to bardzo niebezpieczne.
Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wynosi 195 centymetrów, na Śnieżce – 142 centymetry. W Zakopanem jest 61 centymetrów śniegu, a w miejscowościach podgórskich – około 30 centymetrów.
“Dużo śniegu minionej nocy spadło w Białymstoku – 14 centymetrów, w Suwałkach i Terespolu -11 centymetrów, podobnie było w Kielcach i Lublinie” – mówi Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Synoptycy prognozują, że przez najbliższą noc w górach może przybyć do 10 centymetrów śniegu, w niedzielę do 5 centymetrów. W poniedziałek intensywnych opadów śniegu nie będzie niemal w całym kraju, także w górach.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia, czylil najniższego, obowiązują w województwach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i dolnośląskim, śląskim i podkarpackim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/kano

COMMENTS