15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Kolejne zawieszenie broni między Kijowem a separatystami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W nocy ze środy na czwartek w ukraińskim Donbasie weszło w życie nowe zawieszenie broni pomiędzy Ukrainą a prorosyjskimi separatystami. W przyszłym tygodniu obie strony mają podpisać porozumienie, na mocy którego z Donbasu zostaną wycofane oddziały. Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał Ukrainie kolejną transzę pomocową w wysokości miliarda dolarów.

 

 

Zawieszenie broni zaczęło obowiązywać o północy i ma trwać przez kolejne siedem dni. To kolejny rozejm po zawieszeniu broni z 1 września. Ukraińska armia twierdzi jednak, że prorosyjscy separatyści w Donbasie regularnie je łamią. Łamane jest także porozumienie z Mińska, które Kijów i Kreml zawarli w lutym 2015 r. O prowokowanie walk i niewycofanie z Donieckiego Zagłębia Węglowego ciężkiej broni oskarżają się nawzajem obie strony. Sam konflikt na wschodniej Ukrainie trwa już od kwietnia 2014 r. i zginęło w nim tysiące osób.

W środę w Kijowie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Danii: Witold Waszczykowski, Jean-Marc Ayrault, Frank-Walter Steinmeier, Boris Johnson oraz Kristian Jensen. Razem z ukraińskim szefem dyplomacji Pawłem Klimkinem rozmawiali m.in. o konflikcie w Donbasie.

Ayrault i Steinmeier ogłosili, że chcą wznowienia rozmów dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie w formacie normandzkim, czyli z udziałem Francji, Niemiec, Ukrainy, a także Rosji. Nie wiadomo jednak czy taką chęć wyrazi Kreml. Jak podaje Reuters, w środę szef francuskiego MSZ powiadomił także, że w przyszłym tygodniu ukraińskie siły rządowe i separatyści podpiszą porozumienie, w którym zobowiążą się do wycofania z Donbasu swoich oddziałów.

Reuters podaje również, że w środę Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał Ukrainie trzecią transzę pomocy finansowej w wysokości miliarda dolarów. Łącznie na pomoc krajowi ma zostać przeznaczone 17,5 mld dolarów.

Kijów powitał decyzję MFW z ulgą, do końca nie było bowiem pewne, czy instytucja wypłaci Ukrainie pieniądze. Warunkiem wypłaty była bowiem pozytywna ocena reform przeprowadzonych przez rząd Petra Poroszenki. Pieniądze mają pomóc ustabilizować ukraińską gospodarkę.

Aleksandra Gersz AIP, Fot.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520