HomeŚląskie

Kolejne zatrzymania w katowickim śledztwie dotyczącym tzw. mafii śmieciowej

Kolejne zatrzymania w katowickim śledztwie dotyczącym tzw. mafii śmieciowej

Kolejne zatrzymania w katowickim śledztwie dotyczącym tzw. mafii śmieciowej. Na początku lipca bieżącego roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach funkcjonariusze Policji zatrzymali 3 osoby w śledztwie dotyczącym działania, głównie na terenie województwa śląskiego, zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy wynajmowali hale magazynowe oraz inne nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie odpady, wbrew obowiązującym przepisom. Łączna waga zgromadzonych odpadów to ponad 4 500 ton. Następnie przestępcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transportowania i składowania odpadów niebezpiecznych na nielegalne składowiska w Częstochowie, Mysłowicach i Brzęczkowicach (gm. Niemodlin).

Na wniosek prokuratora, wobec 2 podejrzanych Sąd Rejonowy Katowice – Wschód zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec trzeciego podejrzanego prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środka o charakterze wolnościowym.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Ostatnie zatrzymania to kolejne czynności w śledztwie, w którym dotychczas zarzuty przedstawiono łącznie 15 osobom. Podejrzanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transport i składowanie na terenie wynajętych hal magazynowych, wbrew przepisom, odpadów niebezpiecznych, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska, jak też przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów. Wobec podejrzanych stosowany jest do chwili obecnej areszt tymczasowy.

Planowane są kolejne czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych osób zajmujących się tym procederem.

IAR/Dział Prasowy Prokuratura Krajowa/w zr

COMMENTS