Kolejne urodziny Radia Maryja. W Toruniu szykuje się protest

Kolejne urodziny Radia Maryja. W Toruniu szykuje się protest

W przyszłą sobotę Radio Maryja będzie świętować 27. rocznicę działalności. Natomiast w centrum miasta szykuje się protest przeciw zależności władzy od o. Rydzyka.

Słuchacze Radia Maryja spotkają się w sobotę 1 grudnia w hali przy ul. Bema w Toruniu na uroczystościach związanych z urodzinami rozgłośni. W planie jest m.in. wspólna modlitwa, msza święta i występy artystyczne. W ostatnich latach na uroczystościach Radia Maryja nie brakowało posłów i ministrów związanych z Prawem i Sprawiedliwością, dwa lata temu w hali przy Bema gościł także prezydent Polski Andrzej Duda. Kto z ważnych polityków pojawi się w tym roku, na razie nie wiadomo. Podczas gdy słuchacze Radia Maryja będą świętować, na Rynku Staromiejskim odbędzie się protest pod nazwą „Dość polityki PiS i zależności władzy od Tadeusza Rydzyka”.

 

Organizatorzy zapewniają, że choć nie zgadzają się z wartościami głoszonymi przez Radio Maryja, to w pełni uznają prawo Polaków do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Jednak z pewnym zastrzeżeniem – ich sprzeciw budzi kwestia udziału władz państwowych w tych religijnych uroczystościach. – Wiara jest indywidualną sprawą każdego człowieka, a rząd czy samorządy reprezentują wszystkich obywateli- wierzących w różne religie i niewierzących. Władze nie powinny tworzyć uprzywilejowanych grup i wykluczać innych. Wszystkim Polakom bez względu na poglądy i wiarę należy się szacunek, równe prawa i traktowanie. Nie zgadzamy się na tworzenie w Polsce państwa wyznaniowego oraz narzucania nam przez rząd narodowo-katolickiej narracji – informuje Arkadiusz Brodziński, bezpartyjny aktywista z Torunia i Stowarzyszenie Polska Laicka, organizatorzy wydarzenia.

 

Swoim protestem chcą zwrócić szczególną uwagę na przekazywanie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wysokich kwot z publicznych pieniędzy na inwestycje związane z Radiem Maryja, o. Rydzykiem oraz na Kościół.

 

– Prezes Jarosław Kaczyński, rząd PiS, władze lokalne wykorzystują te uroczystości, wiarę, religię i wierzących do utrwalania swojej władzy. W zamian za środki finansowe, przywileje czy ulgi dla przedstawicieli obcego państwa (Watykan) i Tadeusza Rydzyka otrzymują głosy kontrolowanej przez hierarchów i Radio Maryja dużej części społeczeństwa. Dodatkowo biskupi czy pan Tadeusz Rydzyk stają się coraz bardziej zachłanni i oczekują coraz więcej względów oraz pieniędzy ze środków publicznych za ich przychylność. Czy to zwykła korupcja polityczna, która z prawdziwą wiarą i Bogiem nie ma nic wspólnego? – pytają organizatorzy protestu.

 

Zaznaczają także, że uzdrowienie Polski i równe prawa dla wszystkich obywateli, będących wyznawcami różnych religii czy też niewierzących, możliwe będzie w przypadku rozdziału państwa od kościoła i wypowiedzeniu konkordatu. Dwugodzinny protest w sercu toruńskiej starówki rozpocznie się o godz. 13.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0