HomePOLSKA

Kolejne restrykcje w związku z koronawirusem będą dotyczyły kwestii dystansu między ludźmi i zgromadzeń

Kolejne restrykcje w związku z koronawirusem będą dotyczyły kwestii dystansu między ludźmi i zgromadzeń

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że dzisiejsze, kolejne restrykcje w związku z koronawirusem będą dotyczyły kwestii dystansu między ludźmi i zgromadzeń. Nowe zasady zostaną zaprezentowane dziś.

Piotr Müller zauważył, że część osób nie przestrzega obostrzeń wprowadzonych przed tygodniem. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśnił, że ten problem dotyczy zarówno parków, jak i sklepów.

“Egzekwowanie tych przepisów, które obowiązują, zostanie wzmocnione, to jest pierwsza rzecz. Wchodzą już obowiązki z tą ustawą, która została przyjęta przez Sejm i Senat – obowiązek związany z aplikacją kwarantanna, czyli odciążenie policjantów, którzy odwiedzają osoby, przebywające w kwarantannie w domach, to jest w tej chwili blisko 200 tysięcy osób. Dzięki temu policja zostanie odciążona i będzie mogła w większym zakresie patrolować ulice, tak, aby również weryfikować kwestię przestrzegania pozostałych przepisów” – podkreślił.

Rzecznik rządu dodał, że mogą zostać wprowadzone obostrzenia dotyczące dopuszczalnej liczby osób, która jednocześnie znajduje się w sklepie. “To jest wariant, który jest rozważany podczas dzisiejszego zespołu zarządzania kryzysowego. To jest przedmiot analiz i decyzje będą podjęte podczas posiedzenia tego zespołu” – powiedział Piotr Müller. Zapewnił, że na razie rząd nie rozważa wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych.

Na mocy ubiegłotygodniowych obostrzeń nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, lub zawodowymi. Dozwolony jest dojazd do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wolontariat.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym, jednak we Mszy świętej, czy nabożeństwie może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Przemieszczanie się możliwe jest jedynie w grupie do dwóch osób, jednak przepis ten nie dotyczy rodzin. Zakazano także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

 

*

 

Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zajmuje się między innymi nowymi ograniczeniami, związanymi z epidemią koronawirusa.

Przed posiedzeniem minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział w TVP Info, że rządowi zależy na uprzedzeniu wydarzeń, do których doszło na zachodzie Europy. “Reagujemy błyskawicznie. Te reakcje są związane z ograniczeniem rozwoju epidemii i są skuteczne” – dodał minister obrony.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że w ostatni weekend nie wszyscy przestrzegali zasad ostrożności. Korzystając z ładnej pogody, wielu ludzi w dużych miastach wyszło do parków. To jest bardzo ryzykowne, zarówno dla tych ludzi, którzy się gromadzili, jak i dla ich najbliższych – powiedział minister dodając, że rząd chce przede wszystkim ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii.

 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie ograniczeniami można wychodzić z domu tylko do pracy, po zakupy, do lekarza, na spacer lub z psem. Nie można się zbierać w grupach większych, niż dwie osoby, o ile nie są to członkowie rodziny.

 

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/TVP Info/d Siekaj/ w sk

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR3, wczesn./d Wj/w zr

COMMENTS