HomePILNE

Kolejne postępowanie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za dyscyplinarki wobec sędziów

Kolejne postępowanie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za dyscyplinarki wobec sędziów

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Uważa, że narusza on niezawisłość sędziowską, nie daje koniecznych gwarancji, by chronić sędziów przed kontrolą polityczną.

Komisja zarzuca Polsce, że nowy system nie gwarantuje bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa. A jej członkowie są obecnie powoływani przez polityków. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił również na konferencji prasowej o przypadkach dyscyplinarek.

“Wiemy, że rozpoczęły się postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, którzy uczestniczyli w debacie publicznej, bądź wypowiadali się publicznie na temat reformy sądownictwa.

Postępowania były też rozpoczynane wobec sędziów, którzy wysyłali pytania do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Takie działania łamią zasadę niezawisłości sądownictwa” – powiedział wiceszef Komisji Europejskiej.

Wraz z rozpoczęciem postępowania Polska ma teraz 2 miesiące by odpowiedzieć i odnieść się do zarzutów. Jeśli nie przekona Brukseli, ta wyśle drugie upomnienie. Jeśli kolejne wyjaśnienia Warszawy okażą się niesatysfakcjonujące, Komisja skieruje skargę na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który rozstrzygnie kto ma rację w tym sporze.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zrCOMMENTS