24.1 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Kolejne białe kruki wróciły do zamku Książ

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Darczyńca z Niemiec przesłał do Książa trzy książki, które wywieziono po II wojnie światowej z zamkowej biblioteki.

 

Gospodarze zamku Książ otrzymali kolejny, niezwykły i zaskakujący prezent. To trzy książki ze zbiorów wspaniałej biblioteki Hochbergów, która uległa rozproszeniu przed końcem II wojny światowej i w pierwszym roku po jej zakończeniu.

– Skontaktował się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej obywatel Niemiec – pan Martin Beisswenger. Wyjaśnił, że ma w swoich prywatnych zbiorach trzy książki pochodzące z biblioteki zamku Książ. Świadczą o tym charakterystyczne stemple – mówi Magdalena Woch, z działu kultury i turystyki Zamku Książ w Wałbrzychu. – Pan Martin napisał nam, że książki kupił wiele lat temu z czystej ciekawości w jednej z moskiewskich antykwariatów. Teraz postanowił nam je przekazać za darmo.

Przesyłka z książkami dotarła już do Książa. Najstarsza pochodzi z 1668 r. To dzieła Thomasa Hobbesa – dialog pomiędzy fizyką i naukami przyrodniczymi. Druga książka została wydana w 1762 r. Jest to I tom poświęcony wojnom niemieckim. Natomiast trzecia książka pochodzi z końca XVIII wieku i jest poświęcona synodom kościelnym. –

Planujemy teraz zaprosić darczyńcę do Książa i podziękować mu za ten niezwykły prezent – mówi Magdalenia Woch. – Liczymy na to, że również inne osoby będące w posiadaniu przedmiotów pochodzących z Książa wezmą przykład z pana Martina i zwrócą je do zamku.

Obecnie w zbiorach zamku Książ znajduje się zaledwie pięć ksiąg z biblioteki Hochbergów, która funkcjonowała w budynku bramnym i na początku XX wieku w jej zbiorach było około 45 tomów. W 2015 r. do Książa powróciły „Kroniki saksońskie” z 1727 r. autorstwa Jonanna Christiana Crell(iusa). Książkę podarowała Johanna Lesch, emerytowana niemiecka aktorka. W 1979 r. gościła w Moskwie i wypatrzyła ją w antykwariacie, którego właścicielem był jej znajomy. Dowiedziała się, że nabył ją od obywatela obecnego Tadżykistanu.

W lutym 2016 r. zamek Książ został poinformowany przez wolontariuszkę biblioteki w Nowym Jorku o podręczniku matematyki z 1731 r. Książka z pieczęcią biblioteki w Książu była wystawiona na sprzedaż. Udało się ją legalnie sprowadzić do Wałbrzycha. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część zbiorów dawnej książańskiej biblioteki wcale nie została wywieziona poza granice Polski.

Już krótko po zakończeniu wojny lokalne władze nosiły się z zamiarem zorganizowania wielkiej akcji przeszukań okolicznych domostw w Wałbrzychu, Szczawnie, Pełcznicy, czy Świebodzicach. Pomysł ten nie został ostatecznie zrealizowany. Gospodarze zamku Książ mają nadzieję, że ujawnią się kolejne osoby posiadające przedmioty wywiezione lub skradzione z Książa i przekażą je do zamku.

Artur Szałkowski aip, Fot. Dariusz Gdesz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520