HomePILNE

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej. Wojskowi wystrzelili 4 pociski dalekiego zasięgu. Trzy z nich wylądowały w Morzu Japońskim, w strefie będącej pod kontrolą Tokio.

Władze Korei Południowej potwierdziły, że Korea Północna wystrzeliła 4 rakiety o zasięgu około tysiąca kilometrów. Także japoński premier Szinzo Abe poinformował o próbie przeprowadzonej przez Phenian. Jego zdaniem, jest to “nowy etap zagrożenia”. W odpowiedzi południowokoreański prezydent Hwang Kyo-Ahn zwołał posiedzenie Narodowej Rady Bezpieczeństwa. W czasie jego otwarcia podkreślił, że Stany Zjednoczone powinny, jak najszybciej zakończyć budowę tarczy antyrakietowej. Przeprowadzenie próby przez Phenian p otwierdził też Waszyngton podkreślając, że nie stanowiła ona zagrożenia dla Ameryki Północnej.
W zeszłym tygodniu Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe. Phenian zapowiedział reakcję. Zdaniem komentatorów, przeprowadzona próba to właśnie odpowiedź na manewry.
Próby rakietowe i nuklearne Korei Północnej spotykają się z międzynarodową krytyką nawet wśród jej sojuszników. W zeszłym miesiącu potępiły je Chiny, które zapowiedziały wstrzymanie importu węgla do końca roku pozbawiając reżim w Pheninanie źródła waluty.

(IAR)/AFP/Reuters, Fot. Twitter.com

COMMENTS