1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Kolejna polska strata wojenna odzyskana – obraz Jacka Malczewskiego trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie” po blisko 80 latach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. To kolejna polska strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem.

„Jest to pierwszy obraz tego wybitnego polskiego artysty, który Polska odzyskała po wojnie” – podkreślił podczas pokazu dzieła w Muzeum Narodowym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Dodał, że pozostaje jeszcze około 70 dzieł Jacka Malczewskiego, które zaginęły. „To obrazuje skalę strat wojennych. Jest czymś niezrozumiałym, niewyobrażalnym, że te straty nigdy nie zostały Polsce zrekompensowane” – mówił minister kultury.

Piotr Gliński poinformował, że w jego resorcie prowadzonych jest obecnie 80 postępowań restytucyjnych i w najbliższym czasie kolejne dzieła będą wracały do Polski. Obraz „Przy fortepianie” Jacka Malczewskiego zaginął w czasie II wojny światowej. Losy dzieła pozostawały nieznane do listopada 2019 roku, kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie, że obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. W wyniku negocjacji prowadzonych przez ministerstwo bezpośrednio z dotychczasowym posiadaczem Kevinem McCormackiem, podjął on decyzję o dobrowolnym i bezwarunkowym zwrocie obrazu do Polski. Za ten gest, rzadko spotykany w praktyce restytucyjnej, pan McCormack został uhonorowany dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„To wielki dzień dla muzeum” – podkreślił podczas uroczystego przekazania dzieła p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł. Dziennikarzom tłumaczył, że są twórcy szczególnie istotni z perspektywy Muzeum Narodowego w Polsce i do nich należy Jacek Malczewski – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy. „Obiekt jest o tyle ciekawy, że pochodzi z wczesnego jego etapu twórczości więc samo to, że możemy poznawać drogę samokształcenia, rozwijania jego talentu jest bezcenne” – podkreślił Łukasz Gaweł.

Teraz dzieło trafi do pracowni konserwatorskiej. Publiczność będzie mogła obejrzeć obraz najwcześniej za miesiąc. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się ponad 120 obrazów Jacka Malczewskiego oraz prace na papierze. W bazie strat wojennych prowadzonej przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych zgromadzono informacje na temat ponad 63 tysięcy dzieł sztuki, utraconych w wyniku II wojny światowej. Od 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało już ponad 500 z nich. Są wśród nich nie tylko obrazy, ale też zabytki archeologiczne, rękopisy i drogocenne meble.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska/ #Woźniak/w mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520