“Kochała żyć, nie bała się śmierci” – ostatnie pożegnanie Kory

“Kochała żyć, nie bała się śmierci” – ostatnie pożegnanie Kory

– Kochała żyć, nie bała się śmierci. W pewnym momencie powiedziała „jestem gotowa” – mówił podczas uroczystości pogrzebowych Kory jej mąż, Kamil Sipowicz.

W środę, 8 lipca, rodzina, przyjaciele oraz tłumy wielbicieli po raz ostatni żegnali Olgę Jackowską. Artystka została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Na scenie wśród białych kwiatów i zapalonych świec ustawiono portret artystki oraz urnę z jej prochami.

FOT. SZYMON STARNAWSKI / POLSKA PRESS

– Kiedy odchodzi artysta często to jest okazja do przypomnienia jego osiągnięć,nagród, sukcesów. W przypadku Kory wydaje mi się to zbędne, bo wszyscy w którymś momencie swojego życia zetknęliśmy się z jej twórczością – mówił prowadzący uroczystość Wojciech Mann.

– Dane jej było żyć w okresie różnych faz naszego kraju. Na początku był komunizm, potem był komunizm z ludzką twarzą, potem były różne turbulencje, potem była Solidarność, stan wojenny, demokracja, wreszcie parodia demokracji. I przez wszystkie te okresy Kora szła z podniesioną głową i z jasnymi poglądami. Zawsze na swoim sztandarze miała napisane wolność – dodał łamiącym głosem Mann.

FOT. SZYMON STARNAWSKI / POLSKA PRESS

Oprócz Manna swoje mowy wygłosili Piotr Metz, Magdalena Środa, Jerzy Buzek oraz mąż artystki Kamil Sipowicz.     – W takiej sytuacji żaden człowiek nie chciałby stanąć. Ponad 40 lat wspólnego życia i tak silny związek ciał, dusz, poglądów, że w pewnym momencie wydawało się nam, że jesteśmy jedną osobą. Żadne z nas nie przypuszczało, że zostanie samo – mówił Sipowicz.

FOT. SZYMON STARNAWSKI / POLSKA PRESS

Koro, to nie jest ostatnie pożegnanie, to nasza kolejna rozmowa. Należałem do tych, którym dane było zakosztować twojej przyjaźni. Wolność była dla ciebie kluczem do prawdy, powtarzałaś: tych dwóch, wolności i prawdy, nie wolno nam nigdy utracić, bo to fundamenty naszego życia. Koro, chciałem cię prosić w imieniu nas wszystkich, mów do nas, zawsze, w swojej poezji, muzyce, rysunku, rzeźbie – po prostu bądź – powiedział Jerzy Buzek. W ostatniej drodze Korze towarzyszyli najbliżsi, przyjaciele, przedstawiciele nauki i kultury, dziennikarze, politycy, oraz tłum jej fanów. Z głośników popłynęly utwory Maanamu, m.in. “Mówią, że miłość mieszka w niebie”. – Mama walczyła zawsze o wolność i tolerancję. Pamiętajcie, żeby czcić piękno, tworzyć muzykę i sztukę. Być po prostu dobrym człowiekiem – powiedział na zakończenie uroczystości syn artystki Szymon Sipowicz.

 

 

 

 

 

Red. Dominika Soćko AIP/FOT. SZYMON STARNAWSKI / POLSKA PRESS

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0