5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

„Kochać ojczyznę bardziej” – diecezjalna Msza Dziedzictwa Polskiego w 100. lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

23 października uczniowie PSD przy parafii MB Częstochowskiej i Św. Kazimierza wraz z opiekunami uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy Dziedzictwa Polskiego w brooklyńskiej konkatedrze Św. Józefa.

Uroczystej Liturgii przewodniczył gość z Polski, biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek. Słowo wstępne po polsku i po angielsku wygłosił ksiądz Grzegorz Stasiak, przewodniczący Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów. Poczet sztandarowy szkoły reprezentowali: licealistki Alicja Czajkowska i Urszula Solarz oraz uczeń klasy ósmej Sebastian Bubrowiecki. Troskliwymi opiekunami trójki byli pani Maria Siek oraz pan Wojciech Krzyształowicz. Natomiast dyrektor szkoły, pani Teresa Ramotowska czuwała nad grupą składającą dary w czasie liturgii, w skład której w tym roku weszli państwo Katarzyna i Zbigniew Solarz oraz uczniowie Adela i Łukasz Rossochacki. Wśród obecnych na Mszy Św. w jednej z najpiękniejszych brooklynskich świątyń nie zabrakło przedstawicieli szkolnej i parafialnej społeczności.

W trakcie Mszy Św. wysłuchano poruszajacego kazania księdza biskupa Guzdka. W ciągu kilkunastu minut przypomniał nam niezwykłą historię Polski. Swą opowieść rozpoczął od czasów przedrozbiorowych. Mówił o przypadkach braku odpowiedzialności Polaków za własne państwo, o miażdżącym zaangażowaniu w destrukcję kraju obcych sił, których jedynym celem było zabezpieczenie własnego dobra, o niszczeniu wspólnoty: kraju i rodziny, a potem – o mrokach 123. letniej niewoli. Przechodząc do roku 1918 podkreślił, że wolności nikt Polakom nie podarował, a upadek Rzeczypospolitej stanowił szansę na jej odbudowę i na jeszcze większe poświęcenie ze strony obywateli. Wspomniał o geniuszu Piłsudskiego, przywódców wojskowych i dyplomatów. Podkreślił, że kiedy nie było państwa, polski naród istniał. Zaznaczył wielką zasługę polskich rodzin, które w zaciszu domowego ogniska kultywowały wiarę i chrześcijańskie zwyczaje. Dodał, że ośrodkiem patriotyzmu były zawsze i wszędzie kościoły i wspólnoty parafialne. Pomimo zakazów zaborców uczono tam miłości do ojczyzny, przypominano o poświęceniu życia za ojczyznę i przyjaciół. Wyeksponował historię polskiej emigracji do Ameryki na początku XX wieku, która jak wyjaśnił, dotyczyła „poszukiwania chleba i wolności”. Powołując się na pamiętnik “Hallerczyka” dodał, że gdy “nowa Polska” upomniała się o pomoc rodaków zza oceanu, opuszczali oni niezależnie od wieku i siły fizycznej „miejsca dostatniego życia”, by dołączyć przez kanadyjski obóz Kościuszko do formowanej we Francji Błękitnej Armii generała Józefa Hallera.
Z radością przyznał, że Polacy nie zapominają o “ojcach niepodległości”. Mimo, że od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę upłynęło 100 lat, istnieją na całym świecie tablice, pomniki i muzea upamiętniające m.in. Legiony, Powstanie Wielkopolskie i Śląskie, walki o wschodnią granicę Polski, a także zasłużonych dla ziemskiej ojczyzny księży, celników, żołnierzy i policjantów.

Biskup Guzdek wyraził uznanie obecnym na Mszy rodzicom i nauczycielom za dbałość o podtrzymywanie polskości. Z widoczną radością i dumą spoglądał na szkolne poczty sztandarowe i rzędy dzieci w barwnych strojach ludowych. Na koniec zachęcał, by “kochać Polskę bardziej”. Apelował o stan narodowej zgody, o wspólnotę, która jest słowem-kluczem, by Rzeczpospolita była potęgą i militarną i kulturową, w której istnieje odpowiedzialność za wypowiadane słowa.
W 2018 roku Msza Dziedzictwa Polskiego została odprawiona już po raz 27. W tegorocznej liturgii towarzyszyli polskiemu biskupowi: bp Nicolas DiMarzio, bp Witold Mroziewski oraz dziesiątki polskich księży z diecezji Brooklyn-Queens i goście z zaproszonych sąsiednich diecezji. Przepiękną świątynię udekorowaną biało-czerwonymi bukietami kwiatów wypełniły setki wiernych, w tym konsul RP do spraw Polonii pan Mateusz Gmura. Uczniowie polskich szkół dokształcających z rodzicami, liczna grupa ministrantów z kościoła Św. Stanisława Kostki z Greenpointu, członkowie polonijnych instytucji i organizacji takich jak: Fundacja Jana Pawła II, Kongres Polonii Amerykańskiej, Instytut Piłsudskiego, Centrala Polskich Szkół Dokształcających, Centrum Polsko-Słowiańskie, Liga Morska, Rycerze Grobu Pańskiego czy Klub Świętego Huberta z powagą odśpiewali hymn “Boże coś Polskę”.

Niedzielną Mszę uświetniła muzyka sakralna Chóru Kameralnego Akademii Sztuki w Szczecinie. Półgodzinny koncert przed Mszą zakończyło wspólne odśpiewanie “Barki”. Natomiast w czasie Mszy, chór wykonał pieśni religijne po polsku i łacińsku przy własnym akompaniamencie organowym. Nad całością oprawy muzycznej Mszy Św. czuwał pan organista Bogusław Raczkowski. Liturgicznym śpiewem przewodziła kantor pani Paulina Raczkowska.
Błogosławieństwo zgromadzonych wiernych i wolnej Ojczyzny zakończyło Mszę Dziedzictwa Narodowego na Brooklynie sprawowaną w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520