HomePOLSKA

Kobiety na wsi mają utrudniony dostęp do ginekologa [RAPORT NIK]

Kobiety na wsi mają utrudniony dostęp do ginekologa [RAPORT NIK]

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że kobiety na wsi mają utrudniony dostęp do ginekologa. Poza tym w co czwartej poradni pacjentkom nie zapewniano prawa do intymności podczas badania.

Z raportu NIK wynika, że na jedną poradnię ginekologiczną w mieście przypada 4,5 tysiąca pacjentek, natomiast na wsi średnio 10 tysięcy. Chociaż na wsi mieszka około 40 procent kobiet i noworodków, liczba poradni jest tam nieproporcjonalnie niska – mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Najgorzej jest w województwach podlaskimi lubelskim, gdzie na jedną poradnię ginekologiczną na wsi przypadało nawet 27 tysięcy kobiet. Niektóre pacjentki do poradni miały nawet 50 kilometrów.

Wiele wiejskich poradni ginekologicznych ma też problemy z przestrzeganiem standardów opieki okołoporodowej. W województwach o małej liczbie poradni wiejskich w 2016 roku odnotowano największy wskaźnik zgonów okołoporodowych. W województwie podlaskim było to 33,64 na 100 tysięcy urodzeń. W województwie opolskim to 22,28 na 100 tysięcy urodzeń. Dla porównania NIK podaje przykład z Podkarpacia, gdzie relacja ta wynosi 5,41 na 100 tysięcy urodzeń. Nie wszystkim kobietom w ciąży w poradniach wiejskich wykonuje się pełny zakres badań zalecanych standardami opieki okołoporodowej. Niewielka liczba poradni w małych miejscowościach sprawia, że ograniczony jest również dostęp mieszkanek tych terenów do profilaktycznych programów antynowotworowych.

Kontrolerzy NIK wykazali, że w co czwartej poradni pacjentkom nie zapewniano prawa do intymności podczas badania. Nie było na przykład parawanu, za którym kobieta mogłaby się swobodnie rozebrać, a miejsce badania nie było zasłonięte przez osobami postronnymi, na przykład w przypadku otwarcia drzwi gabinetu.
NIK przeprowadził kontrolę w 27 poradniach, w ośmiu województwach: lubelskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Joanna Stankiewicz/dabr

COMMENTS