HomePILNE

Kobieta z Chicago zarażona koronawirusem. To drugi przypadek w USA

Kobieta z Chicago zarażona koronawirusem. To drugi przypadek w USA

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poinformowało o zdiagnozowaniu zakażenia koronawirusem u 60-letniej mieszkanki Chicago. Jest to drugi przypadek zarażenia wirusem w Stanach Zjednoczonych.

 

Pacjentka u której stwierdzono obecność koronawirusa, ma ok. 60 lat i mieszka w Chicago. Jak poinformowało Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, kobieta wróciła z podróży do Wuhan w Chinach. Lekarze informują, że jej stan jest stabilny.

Stany Zjednoczone zaostrzyły kontrole medyczne na lotniskach. Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan – czyli miasta, w którym pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem – są poddawani badaniom lekarskim. Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w chińskim mieście Wuhan, ale także w Japonii, Korei Południowej, Tajlandii i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie zarażone osoby podróżowały z Wuhan. Nadal niewiele wiadomo o pochodzeniu i sposobie rozprzestrzeniania się wirusa. Podejrzewa się, że nowy koronawirus może mieć źródło na rynku owoców morza w Wuhan. Wirus nazywany jest 2019-nCoV. To nowy, niezidentyfikowany dotąd typ koronawirusa.

Kolejne miasto w Chinach w prowincji Hubei, gdzie znajduje się epicentrum zakażeń nowym typem koronawirusa, wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się. Pekin i Szanghaj wprowadziły zaś najwyższy alert dotyczący zagrożenia zdrowotnego.
Władze Szanghaju zaapelowały do wszystkich osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Wuhan, gdzie znajduje się ognisko koronawirusa, o zgłoszenie się na profilaktyczne badania w szpitalach. Tymczasem szacuje się, że w dniu poprzedzającym ogłoszenie ograniczeń w wyjazdach z miasta, 11-milionowy Wuhan tylko w ciągu 24 godzin opuściło około 300 tysięcy osób. Władze apelują, aby powstrzymać się od udziału w imprezach masowych. W Szanghaju do odwołania zamknięto Disneyland. W Pekinie nieczynne będzie Zakazane Miasto oraz położone w pobliżu chińskiej stolicy odcinki Wielkiego Muru. Odwołano też tradycyjne jarmarki świątynne, które towarzyszą obchodom chińskiego Nowego Roku według kalendarza księżycowego.

Red.  (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /hm

 

COMMENTS