1.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Kobiecie odmówiono badań prenatalnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

36 – letnia mieszkanka gminy Chęciny, której zgodnie z prawem przysługują darmowe badania prenatalne została odesłana z Centrum Medycznego DentiFem w Kielcach z kwitkiem. Okazuje się, że Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi właśnie w placówce szczegółową „analizę”.

Zaczęło się od sprawy pani Marty

– To nasze wymarzone dziecko. Staraliśmy się siedem lat i wreszcie się udało – z nieśmiałym uśmiechem mówi pani Marta z gminy Chęciny. Po chwili jednak z radość znika z jej twarzy, a oczy zaczynają szklić się od łez. Ciężarna kobieta opowiada o swoich olbrzymich obawach. Zdaje sobie sprawę, że po 35. roku życia ryzyko, że dziecko będzie chore zdecydowanie wzrasta. – Obawy są tym większe, że moja siostra będąc w siódmym miesiącu ciąży urodziła martwe dziecko – mówi pani Marta. Wyjaśnia, że właśnie dlatego zależy jej na zrobieniu szczegółowych badań płodu.

Odesłano ją z kwitkiem

Pani Marta opowiada, że od lekarza prowadzącego dostała skierowanie na dwa badania prenatalne – pierwsze, w 10 tygodniu ciąży wykonała w Łodzi, drugie, tak zwane „połówkowe”, miała zrobić między 18. a 22. tygodniem ciąży. – Badanie miało być refundowane, ponieważ mam więcej niż 35 lat. Bardzo zależało mi, żeby wykonane zostało w Centrum Medycznym DentiFem, ponieważ tylko tutaj, raz w miesiącu, przyjeżdża specjalista, który wykonywał mi pierwsze badanie w Łodzi – tłumaczy mieszkanka gminy Chęciny. Ciężarna wyjaśnia, że już od początku miała problemy z rejestracją na darmowe badania. – Początkowo kazano mi jechać na badanie do Łodzi, ale po wielu moich staraniach i tłumaczeniach zapisano mnie na badanie w Kielcach. Można sobie wyobrazić, jak bardzo byłam zszokowana, kiedy w czwartek dostałam pismo, że ostatecznie w DentiFem badania mi jednak nie zrobią – mówi pani Marta. Pokazuje pismo z Centrum Medycznego DentiFem, z którego dowiadujemy się, że badania prenatalne zostały wstrzymane, ponieważ płatnik świadczeń gwarantowanych (Narodowy Fundusz Zdrowia) pisemnie odmówił sfinansowania już powstałych oraz mogących powstać nadwykonań.

Fundusz tłumaczy

Sprawę na piśmie skomentował Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z zaleceniami publikujemy je w całości: „ŚwiętokrzyskiOdział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia faktycznie wstrzymał się z wypłacaniem nadwykonań w zakresie świadczeń programu profilaktycznego badań prenatalnych dla obydwu placówek wykonujących te świadczenia: Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz prywatnej spółce „DentiFem Rokita”. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia szczegółowej analizy sposobu realizacji kontraktów. W przypadku Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „DentiFem Rokita” kontrakt ten w ciągu pięciu lat wzrósł ponad sześciokrotnie: z kwoty 100 tysięcy do kwoty 645 780 złotych. Wszystkie pieniądze zagwarantowane umową są w całości wypłacane na bieżąco.

Wstępna analiza wykonania tej umowy przeprowadzona przez świętokrzyski Narodowy Fundusz Zdrowia wykazała między innymi: – brak realizacji amniopunkcji; – brak realizacji badań genetycznych. Dostrzega się różnice w schemacie postępowania dla pacjentek DentiFem Rokita i dla pacjentek Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach – drugiej placówki, która realizuje program. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia stoi na straży publicznych pieniędzy konieczne jest wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia podjął czynności mające na celu zapewnienie możliwości realizacji tych badań w naszym województwie wszystkim potrzebującym. Po rozmowach z dyrekcją Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach Fundusz ma zapewnienie, że w tej placówce nie ma żadnych ograniczeń w przyjęciach.”

Profesor szczegółowo tłumaczy

Sprawę skomentował profesor Wojciech Rokita, współwłaściciel spółki DentiFem Rokita. -Wielokrotnie zwracaliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o zapłacenie kwoty nadwykonań z pierwszego półrocza 2016 roku – mówi profesor Rokita. Wyjaśnia, że ze względu na to, że Fundusz nie wpłacił należnych pieniędzy, podjęto decyzję o wstrzymaniu nowych badań. Doktor podkreśla, że pieniądze, jakie Fundusz przekazuje na badania prenatalne w województwie świętokrzyskim są absolutnie niewystarczające. Jako dowód podaje raport Najwyższej Izby Kontroli z maja 2016 roku, oceniający realizację programu badań profilaktycznych w Polsce, z którego jasno wynika, że w województwie świętokrzyskim diagnostyką prenatalną objęte jest zaledwie 20 procent kobiet ciężarnych, a potrzeby w tym zakresie są dużo większe.

Doktor Rokita podkreśla, że pacjentki, które wcześniej korzystały z usług DentiFem są i będą normalnie przyjmowane. Badań nie wykonuje się jedynie „nowym” pacjentkom. – Pani, która zgłosiła się do państwa redakcji rozpoczęła badania prenatalne w Łodzi, więc może kontynuować je tam lub w każdej innej placówce, która ma jeszcze niewykorzystany kontrakt w tym zakresie – mówi profesor. Doktor odniósł się także to zastrzeżeń dotyczących niewykonywania badań inwazyjnych (amniopunkcji). – Od momentu rozpoczęcia realizacji kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie diagnostyki prenatalnej w Centrum Medycznym DentiFem wykonano kilkadziesiąt badań inwazyjnych. Nasze Centrum było pierwszym w województwie świętokrzyskim miejscem, gdzie takich badań w ogóle się podjęto – podkreśla profesor.

Paulina Baran (aip), Fot. Dreamstime

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520