Klimatyzacja a zdrowie. Czy klimatyzacja może być szkodliwa?

Klimatyzacja a zdrowie. Czy klimatyzacja może być szkodliwa?

Dla wielu osób klimatyzacja jest wybawieniem i jedynym sposobem na przerwanie upalnych dni. Jej działanie polega na pobraniu powietrza z pomieszczenia, obniżeniu jego temperatury i wypuszczeniu na zewnątrz przez specjalne otwory. Codzienne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Jednakże warto pamiętać, że klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa, natomiast nieumiejętne z niej korzystanie – już tak. Podstawą jest ustawienie właściwej temperatury, która powinna wynosić maksymalnie 7 stopni Celsjusza mniej, niż temperatura powietrzna na zewnątrz. Oprócz tego należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzatora, który jest doskonałym siedliskiem dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Sprawdź, jakie konsekwencje zdrowotne może nieść za sobą nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji!

 – Jedną z podstawowych konsekwencji zdrowotnych niewłaściwego korzystania z klimatyzacji są choroby górnych dróg oddechowych. Stanowią one skutek przebywania w suchym powietrzu o wysokim stopniu wilgotności, które właściwe jest dla pomieszczeń klimatyzowanych. Takie powietrze wysusza błonę śluzową górnych dróg oddechowych i może prowadzić m.in. do nieżytu nosa i anginy. Bezpośrednią przyczyną występowania chorób górnych dróg oddechowych na skutek klimatyzacji może być również zbyt wysoka różnica temperatur. W takiej sytuacji dochodzi do osłabienia mechanizmów obronnych organizmu.
 – Częstą konsekwencją przebywana w klimatyzowanych pomieszczeniach jest również nadmierne przesuszenie skóry. Wynika to przede wszystkim z tego, że klimatyzator, pobierając powietrze z pomieszczenia, poddaje je odpowiedniej obróbce tj. obniża temperaturę i – niestety – je wysusza. Jeśli dodatkowo nie dbamy o optymalne nawodnienie organizmu, to prawie pewne, że za chwilę będziemy zmagać się z problemem nadmiernie suchej skóry.
 – Skutkiem suchego powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych może być również przesuszenie śluzówki oka, a w konsekwencji rozwój zespołu suchego oka. Zespół ten sprawia, że oczy są bardziej podatne na rozwój infekcji. Objawia się on swędzeniem, pieczeniem, bólem i poczuciem „piasku” w oczach. Oprócz tego przy zespole suchego oka może wystąpić obrzęk powiek i światłowstręt.
 – Zaniechanie obowiązku regularnego czyszczenia klimatyzacji zazwyczaj skutkuje rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów – wirusów, bakterii i grzybów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla astmatyków i alergików, u których może wystąpić okresowe zaostrzenie się objawów choroby. Konsekwencją nieczyszczonej klimatyzacji mogą być również groźne i stale nawracające infekcje grzybicze.
 – Skutkiem niewłaściwego używania klimatyzacji jest m.in. suche powietrze i rozwój szkodliwych drobnoustrojów, które zdecydowanie nie sprzyjają astmatykom. Konsekwencją takiego stanu jest najczęściej zaostrzenie objawów astmy i znacznie obniżenie komfortu życia osób na nią chorujących.
 – Jednym z najpowszechniejszych drobnoustrojów, rozwijających się i bytujących w pomieszczeniach klimatyzowanych jest Legionella pneumophila, która odpowiada za chorobę legionellozę. W początkowej fazie rozwoju jej objawy przypominają grypę, a następnie zapalenie płuc. Co ważne, choroba ta może prowadzić nawet do śmierci.
 – Stosunkowo rzadką konsekwencją przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach jest szok termiczny. Może on wystąpić wówczas, gdy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym jest bardzo wysoka (tj. przekracza 15 stopni Celsjusza).

 

 

red. AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0