HomeKultura

Kłamliwa mapa w serialu “The Devil Next Door” dotycząca drugiej wojny światowej. Netflix reaguje na słowa Morawieckiego

Kłamliwa mapa w serialu “The Devil Next Door” dotycząca drugiej wojny światowej. Netflix reaguje na słowa Morawieckiego

Netflix w oświadczeniu informuje, że zdaje sobie sprawę z obaw dotyczących serialu “The Devil Next Door” i pilnie analizuje tę sprawę.

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netfixa w sprawie “nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej platformie”. Chodzi o mapę umieszczoną w serialu “The Devil Next Door” dotyczących drugiej wojny światowej. Na mapie pokazano niemieckie obozy zagłady, ale we współczesnych granicach państw, bez odpowiedniego komentarza lub wyjaśnienia.

Odpowiedż Netflixa przesłaną mailem, przytacza dziennik “Washington Post”.

W liście do szefa Netflixa Reeda Hastingsa Mateusz Morawiecki napisał, że zwraca się do niego jako premier kraju, który ogromnie ucierpiał w drugiej wojnie światowej. “Sześć milionów naszych obywateli – narodowości polskiej, żydowskiej i wielu innych – padło ofiarą niemieckiego nazistowskiego reżimu terroru. Wielu zamordowano za to, że próbowali pomóc swoim żydowskim sąsiadom” – przypomniał szef rządu.

Premier podkreślił, że część odpowiedzialności za czczenie pamięci i głoszenie prawdy o drugiej wojnie światowej spoczywa na instytucjach kultury i platformach takich jak Netflix. “Niestety, pewne materiały dostępne na Państwa platformie są bardzo nieprecyzyjne – do tego stopnia, że zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni” – napisał Mateusz Morawiecki. Jako przykład podał serial “The Devil Next Door”, który – jak czytamy – “przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski”.

Pięcioodcinkowy serial dokumentalny “The Devil Next Door” pojawił się na Netfliksie pod koniec października.
Netflix to internetowa wypożyczalnia filmów i seriali.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Washington Post/dwi/dyd

COMMENTS