2.9 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

„KL Ravensbrueck. Historia kompleksu obozów. Świetna monografia o funkcjonowaniu niemieckiego obozu koncentracyjnego i dramacie więźniów, głównie kobiet

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„KL Ravensbrueck. Historia kompleksu obozów” to monografia ukazująca funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego i dramat jego więźniów, głównie kobiet. Książka napisana przez historyka doktora Bernharda Strebla została wydana między innymi dzięki współpracy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przewodniczący Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Jakub Deka wyjaśnia, że autor bardzo precyzyjnie opisał funkcjonowanie obozu. Doktor Strebel wykorzystał wszelkie dostępne źródła dotyczące funkcjonowania obozu, które znajdują się w polskich, niemieckich czy rosyjskich archiwach. Autor analizuje pochodzenie więźniów, skład narodowy ich społeczności oraz warunki życia panujące w różnych częściach obozu i w różnych okresach jego funkcjonowania. Opisuje też kim byli szefowie i obsługa obozu.
Autor przedstawia i analizuje wielorakie formy terroru, pracy niewolniczej i zagłady.
W monografii doktor Strebel opisuje także pseudomedyczne eksperymenty, jakie wykonywano w obozie – mówi Agnieszka Dzierżanowska odpowiedzialna za projekty wydawnicze w Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Ofiarami tych eksperymentów były przede wszystkim Polki, które jako więźniarki polityczne bły uznawane przez Niemców za szczególnie niebezpieczne.
Książka doktora Strebla ukazuje grozę KL Ravensbrueck, obozową codzienność, katorżniczą pracę, głód i fatalne warunki bytowe. Jednak – wyjaśnia Agnieszka Dzierżanowska – są w niej także opisy niezwykłych postaw więźniarek, które stworzyły niezwykłą atmosferę w obozie. Szczególnie wyjątkowo zachowywały się starsze Polki, które dla uwięzionych dziewcząt prowadziły lekcje i okazywały im wiele przyjaźni.
W obozie Ravensbrueck więzionych było ponad 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę więzionych tam Polek szacuje się na około 40 tysięcy, z tego przeżyło 8 tysięcy. Dodatkowo w podobozach umieszczono około 20 tysięcy mężczyzn.
KL Ravensbruck został założony w listopadzie 1938 roku, funkcjonował do 30 kwietnia 1945 roku do wkroczenia Armii Czerwonej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Witold Banach/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520