HomeŚwiat

Kim Dzong Un wykiwał świat? Korea Północna kontynuuje program atomowy

Kim Dzong Un wykiwał świat? Korea Północna kontynuuje program atomowy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wyraża zaniepokojenie kontynuacją programu atomowego przez Koreę Północną. Informuje o niej Yukiya Amano, dyrektor generalny Agencji w sprawozdaniu, które zostanie przedstawione na wrześniowym posiedzeniu jej kierownictwa. 
Dokument wskazuje na obszary północnokoreańskiej aktywności w sferze programu jądrowego, między innymi wzmożoną eksploatację laboratorium radiochemicznego. Zarejestrowano ją już po pierwszym od 10 lat spotkaniu prezydentów dwóch państw koreańskich 27 kwietnia w Panmundźonie. Agencja odnotowuje pracę reaktora w Jongbion na północy kraju, wysiłki na rzecz zbudowania reaktora lekkowodnego oraz kontynuację wydobywania uranu i jego wzbogacania. “Kontynuacja oraz rozwój programu jądrowego przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną budzi budzi poważny niepokój” – czytamy w sprawozdaniu Agencji.
27 kwietnia w Panmundżonie przywódcy dwóch państw koreańskich zadeklarowali wolę “denuklearyzacji” półwyspu oraz kontynuacji dialogu na najwyższym poziomie. 12 maja podczas spotkania z Donaldem Trumpem w Singapurze północnokoreański lider Kim Dzong Un potwierdził chęć rezygnacji z programu atomowego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ AFP /mt/dwCOMMENTS